More

  Употребата на канабис од денеска е легална во Германија, еве како „прославија“ Германците

  spot_img

  Во понеделникот, Германија стана најголемата земја во Европската унија која го легализираше канабисот, и покрај жестоките приговори од опозициските политичари и медицинските здруженија. Според првиот чекор од многу дебатираниот нов закон, на возрасните постари од 18 години сега им е дозволено да носат 25 грама сушен канабис и да одгледуваат до три растенија марихуана дома.

  Промените ја ставаат Германија меѓу најлибералните закони за канабис во Европа, заедно со Малта и Луксембург, кои ја легализираа употребата во 2021 и 2023 година.

  Холандија, позната по својот благ однос кон дрогата, во последниве години презеде построг пристап кон сузбивање на туризмот со канабис.

  Кога законот стапи на сила на полноќ, стотици луѓе ја дочекаа промената кај Бранденбуршката порта, многу од нив ги запалија зглобовите во она што еден од присутните, воодушевениот 25-годишен Нијази, го нарече „малку дополнителна слобода!“.

  Како следен чекор во правната реформа, од 1 јули ќе може легално да се добива трева преку „клубовите за канабис“ во земјава.

  Овие здруженија ќе можат да имаат до 500 членови, а ќе може да дистрибуираат и до 50 грама канабис по лице месечно.

  Дотогаш, „потрошувачите не смеат да ѝ кажат на полицијата каде го купиле канабисот“ во случај на улична проверка, изјави за AFP Георг Вурт, директор на Германското здружение за канабис.

  Првичните планови за продажба на канабис преку лиценцирани продавници беа укинати поради противењето на ЕУ, иако е во фаза на подготовка втор закон за проба на продажбата на дрогата во продавниците во пилот регионите.

  Германската влада, трипартитна коалиција предводена од социјалдемократите на канцеларот Олаф Шолц, вели дека легализацијата ќе помогне да се спречи растечкиот црн пазар за популарниот наркотик.

  Од друга страна, здравствените групи изразија загриженост дека легализацијата може да доведе до зголемена употреба кај младите, кои се соочуваат со најголеми здравствени ризици.

  Консумацијата на канабис кај младите може да влијае на развојот на централниот нервен систем, што доведува до зголемен ризик од развој на психоза и шизофренија, предупредуваат експертите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img