More

  Феникс Ѓоковиќ во титанска битка го совлада Алкараз!

  spot_img

  Новак Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Синсинати, откако го совлада Карлос Алкараз со 5:7, 7:6 (9-7), 7:6 (7-4)! Тоа беше најдолгиот натпревар во историјата на турнирот, три часа и 48 минути.

  Ѓоковиќ на тој начин го освои својот 39-ти Мастерс, трет во Синсинати и 95-та севкупна титула во кариерата, а во тај брејкот од вториот сет ја спаси меч топката. Во третиот сет Новак имаше 5:3, потоа пропушти две меч топки во следните два гејма, па уште четири брејк топки при 5:5, но беше најдобар кога беше најважно – во тој брејк на третиот сет.

  Каде да се започне? Започна како што сакаа навивачите на Новак – Ноле го отвори шестиот гем со две длабоки враќања и освои два поени, пред да погоди со форхенд на првата од трите врзани брејк топки за извонреден победник и водство од 4:2.

  Само неколку минути подоцна како да беше друг човек на теренот – Ѓоковиќ се мачеше со енергија, се играше на температура од над 30 степени, а тоа беше првиот денски меч на српскиот тенисер во Синсинати годинава.

  Во следниот натпревар, Алкараз одигра брилијантна бекхенд паралела и ги пресретна грешките на Ѓоковиќ во размената и направи рибрејк.

  Од тој момент Новак беше на јажето, некако го преживеа следниот сервис гем, но Алкараз сепак брејкираше за 6:5, а од 15-30 во 12. гем освои три поени во низа, од кои два со бекхенд винери. .

  Ѓоковиќ отиде во тоалет да се обиде да се опорави, но не успеа, напротив – видовме нешто што досега не сме го виделе, Новак сервираше три двојни грешки во низа во третиот натпревар и за малку му зададе на својот ривал брејк (2:1).

  Некако Ѓоковиќ со повеќе ризици стигнува до брејк во следниот гем, но Алкараз игра храбро и прави пресврт.

  Се чинеше дека мечот оди во корист на Карлос, но поради лошите временски услови, неговиот фокус попушти, отворајќи му прозорец за враќање на Новак во мечот, а најдобриот тенисер на сите времиња го искористи тоа. Го врати брејкот, стигна до тај брејк, потоа одлично сервираше на меч топката и храбро нападна со форхенд.

  Го искористи вториот сет поен и ја испрати публиката во екстаза – го добија и третиот сет!

  Она што го видовме во решавачкиот сет тешко може да се опише со зборови.  Новак направи важен брејк за 4:3 во игра во која цврсто, долго и темелно го притисна Алкараз.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img