More

  Трчање и одење со тежина: Кој тренинг да го изберете?

  spot_img

  Трчањето и одење со тегови моментално се многу популарни во фитнес светот.

  Ако се двоумите помеѓу двете, експертите му рекоа на Business Insider да го избере оној во кој повеќе уживате, бидејќи и двете нудат слични бенефиции.

  Трчањето кое одамна е присутно во светот на фитнесот станува се попопуларно. Минатогодишниот маратон во Њујорк беше најголемиот досега, со 51.933 тркачи, што претставува зголемување за околу 4.000 во споредба со 2022 година. И 165.000 луѓе се пријавија за трката во 2024 година, втора најголема бројка досега, само зад 2020 година, објави ABC 7 NY.

  Во меѓувреме, пешачењето со тежина, кое вклучува одење или трчање со тежински ранец, стана еден од најжешките трендови во фитнесот. Гај Фиери рече дека изгубил 30 килограми во текот на изминатите неколку години со одење во тегнен елек по рид неколку пати неделно (додека се храни здраво), и тој е омилен меѓу елитите од Силиконската долина и легендарните CrossFitters.

  Трчањето и одење со тежина се одлични аеробни вежби

  Аеробните вежби, кои ги вклучуваат двете активности, можат да ја зголемат кардиоваскуларната кондиција, издржливоста, да го намалат ризикот од кардиоваскуларни болести и да ги подобрат факторите на ризик како што се крвниот притисок, холестеролот и чувствителноста на инсулин, рече д-р Алисон Зиелински, кардиолог и ко-директор на програмата. на спортска кардиологија во северозападната меморијална болница, за БИ.

  Повисоките нивоа на фитнес се поврзани и со подолг животен век, рече таа: Кардиото го намалува ризикот од прерана смрт од која било причина.

  Лук Вортингтон, врвен тренер и спортски научник чии клиенти се Наоми Кембел и Дакота Џонсон, изјави за БИ дека одењето и трчањето може да го подобрат составот на телото.

  „Скриени придобивки“
  Има и некои „скриени придобивки“, рече тој. Ротацијата на карлицата и градите, што ја правите автоматски додека одите или трчате, може да му помогне на дигестивниот систем да работи непречено и да го подобри движењето на лимфните течности.

  Одење на отворено, исто така, може да го подобри вашето расположение и да го смири вашиот нервен систем. Се покажа дека адаптацијата и повторното прилагодување што очите и мозокот постојано ги прават за време на одење или трчање ја подобрува активноста на парасимпатичниот нервен систем, рече Вортингтон.

  Носењето тежина е добро за здравјето на коските
  Најголемата разлика помеѓу одење со тежина и трчање е компонентата за носење тежина. Одење со дополнителна тежина бара повеќе работа од вашиот кардиоваскуларен систем и некои од вашите мускули отколку одење без тежина, рече Зиелински. Така, се троши повеќе енергија и се согоруваат повеќе калории.

  Сепак, здравствената корист или количината на маснотии што ќе ја изгубите од тежината на одење и трчање ќе зависи од фактори како што се брзината, теренот, наклонот, времетраењето и колку тежина носите, рече таа. На пример, ќе добиете повеќе тренинг со трчање по рид отколку одење со пет килограми на грб.

  Без разлика, носењето тежина, што луѓето го правеле со векови, може да биде корисно за здравјето на коските, рече Вортингтон. Примената сила по должината на долгите коски, позната како скелетно аксијално оптоварување, е навистина одлична за одржување на густината и масата на коските, рече тој.

  И бидејќи додавањето тежина изгледа потешко, може да создаде поголемо чувство за постигнување, рече Вортингтон.

  Кардиото нема да помогне во градењето мускули
  Вортингтон рече дека ниту една од овие вежби нема да има забележителен ефект врз градењето мускули или губење на тежината.

  Зголемувањето на мускулната маса бара три работи: калориски вишок (затоа што не можете да направите нешто од ништо), соодветен внес на протеини (градежни елементи на мускулното ткиво) и постепено зголемување на оптоварувањето со текот на времето (или преку зголемена тежина или механички тензија), рече Вортингтон.

  Изберете што ќе правите редовно
  Ако сакате да воспоставите режим на вежбање, почнете полека и стремете се кон конзистентност, препорачуваат експертите.

  „Би рекол за луѓето кои не вежбаат, почнувајќи со одење, додавање наклон, а потоа кога ќе се чувствуваат удобно со тоа и ќе видат дека не е толку тешко, додавањето малку тежина може да го зголеми интензитетот“, рече Зиелински. Ова може да биде полесно за зглобовите отколку зголемување на брзината.

  Вортингтон рече да изберете што најмногу уживате и што веројатно ќе правите редовно. „Работат многу различни модалитети за обука – најголемиот проблем е што луѓето не ги прават доволно долго за навистина да видат резултати“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img