More

  Трамп рече дека Бајден го води светот кон Трета светска војна

  spot_img

  Поранешниот претседател на САД и сѐ поизвесен претседателски кандидат на републиканците за изборите во ноември, Доналд Трамп, го критикуваше актуелниот претседател Џозеф Бајден со условувањето на испораката на оружје и поддршката на Израел со воздржување од „целосна инвазија“ на Рафа, објави Тајмс оф Израел.

  Тој го обвини Бајден дека е на страната на палестинскиот екстремистички Хамас.

  Трамп на социјалните мрежи напиша дека „Криминалецот Џо е на страната на терористите“, алудирајќи на Хамас и изјави дека Бајден „застанува на страната на радикалните толпи кои ги зазедоа кампусите бидејќи неговите донатори ги финансираат“.

  „Бајден е слаб, корумпиран и го води светот директно во Третата светска војна“, рече поранешниот американски лидер, повторувајќи дека војната меѓу Израел и Хамас немаше да започне доколку тој беше претседател.

  Американскиот претседател Џо Бајден синоќа во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека неговата земја нема да го снабдува Израел со офанзивно оружје што би можело да се искористи за да се изврши „целосен напад“ врз Рафа, последното упориште на Хамас во Газа, поради загриженост за животите на повеќе од милион цивили кои се засолнија таму.

  Бајден во интервјуто кажа дека САД остануваат посветени на одбраната на Израел, на кој ќе му испратат ракети-пресретнувачи за „Железната купола“ и друго одбранбено оружје, но ако Израел „оди“ во Рафа, Вашингтон нема да го снабдува со офанзивно оружје.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img