More

  Трамп повика на укинување на Уставот на САД по објавувањето на интерните мејлови на Твитер

  spot_img

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на американскиот Устав со цел да се сменат резултатите од претседателските избори во 2020 година, односно да се врати во Белата куќа како претседател. Тоа е ново продолжение на политиката на Трамп за негирање на изборните резултати и туркање нејасни теории на заговор, пишува CNN.

  „Дали треба да ги отфрлиме резултатите од претседателските избори во 2020 година и да го прогласиме вистинскиот победник или да одржиме нови избори? Огромна измама од ваков тип и големина овозможува укинување на сите правила и прописи, дури и оние што се наоѓаат во Уставот. Основачите на Америка не сакаа и немаше да одобрат лажни и лажни избори“, објави Трамп на социјалната мрежа Truth Social и ги обвини големите технолошки компании за соработка со Демократската партија.

  Најавата на Трамп доаѓа по објавувањето на интерните мејлови на Твитер кои покажуваат дека компанијата разговарала дали Твитер треба или не да дозволи објавување на приказната на Њујорк пост за материјалите пронајдени на лаптопот на Хантер Бајден, синот на актуелниот американски претседател Џо. Бајден.

  Што вели Белата куќа?
  Портпаролот на Белата куќа, Ендрју Бејтс, вчера изјави дека објавата на Трамп „оди против душата на нашата нација и треба да биде осудена од сите“.

  „Не можете да ја сакате Америка само кога победувате. Американскиот Устав е нашиот најважен документ, кој гарантира слобода и владеење на правото во нашата земја повеќе од 200 години. Уставот го зближува американскиот народ, без оглед на партијата, а избраните лидери се заколнуваат на Уставот. Тој е врвниот споменик на сите Американци кои ги дадоа своите животи за да ги победат деспотите кои ја злоупотребија нивната моќ и ги газеа основните човекови права“, рече Бејтс.

  Што разговараа вработените на Твитер во 2020 година?
  Си-Ен-Ен објави дека внатрешните мејлови на Твитер покажуваат дека вработените во правните и комуникациските тимови на социјалната мрежа разговарале дали треба да се ограничи пристапот до написот на Њујорк пост за лаптопот на Хантер Бајден. Оние кои се залагаа да се ограничи пристапот до статијата се повикаа на политиката на компанијата за објавување хакирани материјали, но имаше и такви кои мислеа поинаку.

  Дебатата во рамките на Твитер се одржа во пресрет на изборите во 2020 година, кога Џо Бајден, таткото на Хантер Бајден, се кандидираше против тогашниот претседател Доналд Трамп. Самиот Трамп минатиот месец најави дека повторно ќе се кандидира за претседател на САД. Иако Трамп се уште се смета за лидер на Републиканската партија, многу лидери на партијата се надеваа дека Трамп ќе престане да ги негира изборните резултати по релативно лошите резултати на партијата на последните избори, пишува Индекс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img