More

  Трамп бара друг судија по „ограничувањето на слободата на говорот“

  spot_img

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ќе побара од судијката Тања Чуткан, која го води процесот против него за обид за изборна измама, да се повлече и рече дека „нема шанси тој да добие фер судење“ доколку не го стори тоа. тоа.

  Неговиот повик дојде откако обвинителството побара судска наредба да го ограничи она што може јавно да го каже за случајот, јавува Би-Би-Си.

  Судијата Чуткан беше назначен од поранешниот американски претседател Барак Обама.

  На својата платформа „Truth Social“, Трамп тоа го опиша како „исмејување на слободата на говорот и фер избори“ и изјави дека неговиот правен тим веднаш ќе побара изземање на судијата.

  Судијката Чуткан претходно пресуди против обидите на Трамп да ги заштити доказите од Комитетот на Претставничкиот дом кој ги истражуваше настаните од 6 јануари, по што таа се соочуваше со чести напади од соработниците на Трамп, а Трамп ја опиша неа и Министерството за правда како „многу пристрасни и многу корумпирани. ” .

  Чуткан беше назначен во 2014 година и е единствениот федерален судија во Вашингтон кој изрекува казни против обвинетите во случаи поврзани со немирите во Капитол на 6 јануари, кои се подолги од она што го бараше Министерството за правда.

  Импичментот на судијата не е единственото нешто што Трамп рече дека ќе го бара, бидејќи тој исто така сака неговиот случај да биде преместен од Вашингтон, бидејќи тврди дека е „невозможно за него да добие правично судење во Вашингтон“, што тој го опишува како „град против Трамп“.

  Адвокатот на Трамп, Џон Лауро, изјави дека Трамп бил нападнат и обвинет дека го искористил правото на слобода на говор загарантирано со Првиот амандман на Уставот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img