More

  Тесла имал рецепт за долг живот, а едно јадење упорно избегнувал

  spot_img

  Никола Тесла почина на 86 години, а беше познат по едноставното мени и строго дисциплинираната исхрана, а особено се грижеше за својот животен стил.

  Тесла трошеше часови создавајќи бројни пронајдоци кои се клучни за денешното човештво и се обидуваше да ја наполни својата енергија преку исхрана и физичка активност.

  Тесла се грижел што јаде и со каква физичка активност се занимава бидејќи верувал дека човекот треба да биде активен што подолго, пишува Мондо.

  Во книгата „Моите пронајдоци: Автобиографијата на Никола Тесла“ изјавил дека обично има млеко и јајца за појадок. Тој го прескокна ручекот, а сакаше и супа од зеленчук.

  „Јадам два пати на ден и ги избегнувам сите намирници кои формираат киселина. Повеќето луѓе јадат премногу мешунки, кои содржат урична киселина и други токсини. Јадам свеж зеленчук, риба и месо ретко и во умерени количини. Иако месото од риба е добро за мозокот, создава силна киселинска реакција поради големите количини на фосфор“, тврди Тесла.

  „Киселоста на телото е нашиот најголем непријател во староста. Компирите се одлични и треба да се јадат секојдневно. Содржи скапоцени минерални соли и има неутрализирачко дејство“, додаде тој.

  Тесла потврди дека избегнувал месо во интервју во 1935 година. „Речиси целосно избегнувам месо. Убеден сум дека за помалку од еден век кафето, чајот и цигарите ќе излезат од мода. Алкохолот, сепак, ќе продолжи да се користи, бидејќи тој не е стимуланс, туку вистински еликсир на животот“, рече тој.

  Тесла беше и голем поддржувач на вежбањето.

  „Мислам дека треба многу да вежбате. Секојдневно пешачам од 12 до 16 километри и никогаш не се возам со такси или друго превозно средство кога имам време да ја искористам силата на нозете. Секојдневно вежбам и со пливање, бидејќи мислам дека е многу важно да се плива, се бањам со топла бања, по што долго се туширам со ладно“, вели тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img