More

  Тејлор Свифт официјално стана милијардерка

  spot_img

  Тејлор Свифт официјално го достигна статусот милијардер – по 17-годишна музичка кариера во која стана најголемата поп ѕвезда на денешницата.

  „Форбс“ ја објави својата листа на славни милијардери за 2024 година, а Тејлор се искачи на 14-то место со богатство од 1,1 милијарда долари.

  Нејзината турнеја Ерас, музичката турнеја со најголема заработка досега и прва која надмина милијарда долари приход, придонесе за ова. Тука е секако и огромната заработка од нејзините шест албуми, а таа е една од ретките што тоа го постигнала само преку музика.

  Во продолжение погледнете ја листата на „Форбс“ на познати милијардери во 2024 година.

  1. Џорџ Лукас (нето богатство: 5,5 милијарди долари)

  2. Стивен Спилберг (4,8 милијарди долари нето богатство)

  3. Мајкл Џордан (3,2 милијарди долари нето богатство)

  4. Опра Винфри (2,8 милијарди долари нето богатство)

  5. Џеј Зи (2,5 милијарди долари нето богатство)

  6. Ким Кардашијан (нето вредност од 1,7 милијарди долари) .

  7. Питер Џексон (1,5 милијарди долари нето богатство)

  8. Тајлер Пери (1,4 милијарди долари нето богатство)

  9. Ријана (1,4 милијарди долари нето богатство)

  10. Тајгер Вудс (1,3 милијарди долари нето богатство)

  11. Леброн Џејмс (1,2 милијарди долари нето богатство)

  12. Меџик Џонсон (1,2 милијарди долари нето вредност)

  13. Дик Волф (1,2 милијарди долари нето богатство)

  14. Тејлор Свифт (1,1 милијарди долари нето богатство)

  Инаку, Џеф Безос пред еден месец ја врати титулата најбогат човек на светот, претекнувајќи го Илон Маск, според индексот на милијардери на „Блумберг“. Нетото богатство на основачот на „Амазон“ беше 200 милијарди долари, а на Маск се проценува на околу 198 милијарди долари.

  Маск ја врати титулата најбогат човек на светот во мај 2023 година, детронизирајќи го извршниот директор на ЛВМХ (ЛВМХФ), Бернард Арно, кој е на чело на еден од најголемите светски конгломерати кој вклучува брендови како „Луј Витон“, „Диор“ и „Селин“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img