More

  Талат Џафери е на чекор до премиерската фотелја

  spot_img

  Со големо задоволство и со потполна одговорност го примам мандатот од претседателот на државата и врз основа на законите и Уставот преговорите за состав на оваа Влада ќе се одвиваат соодветно на политичката потреба и состојба на државата, рече новиот технички премиер Талат Џафери, откако шефот на државата Стево Пендаровски му го врачи мандатот.

  Претходно, во Собранието се изврши и примопредавањето на функцијата претседател на Собранието помеѓу стариот и нов спикер, Талат Џафери и Јован Митрески.

  По примопредавањето, досегашниот спикер и премиер на на техничката влада Џафери во изјава за медиумите на Mитрески и посака здравје и успешна работа во понатамошниот тек на функционирањето на Собранието.

  – Му честитам на изборот и не се сомневам дека соодветно ќе одговори на фунцијата, должноста и на одговорноста која произлегува од таа функција. Без оглед што времето некој го смета 100 дена, иниституцијата е и еден и една секунда институција и значењето значи до последниот момент на функционирање, на што не се сомневам. Го информирав дека програмските активности, она што треба да биде делокруг на работа на Собранието во оваа година, спрема законите постоечки навремено се подготвени, потпишани и однесени. На оперативните и планирачките нешта, законите се подготвени и може да настапат во реализација на истата. Спрема условите, имаме краток рок до распишување на избори, но тоа е веќе надлежност на претседателот – рече Џафери.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img