More

  Тајван забележал 68 кинески воени авиони и 10 воени бродови во близина на островот

  spot_img

  Тајван денеска објави дека Кина подигнала 68 воени авиони и распоредила 10 воени бродови во близина на островот за неколку часа.

  „68 авиони на Ослободителната народна армија и 10 бродови на кинеската морнарица се забележани“ околу Тајван, се вели во соопштението на тајванското Министерство за одбрана.

  Тајпеј вчера соопшти дека за само неколку часа биле забележани 35 воени авиони, од кои некои се упатиле кон западниот дел на Пацификот за да му се придружат на кинескиот носач на авиони Шандонг во „заедничка поморска и воздушна вежба“.

  Во текот на викендот, американски и канадски воени бродови поминаа низ тајванскиот теснец.

  Претходно оваа недела, Кина испрати поморска формација предводена од носачот Шандонг на југоисточниот дел на Тајван.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img