More

  Ослободете се од пајаците користејќи природни методи

  spot_img

  Не само што пајаците можат да бидат вознемирувачки, туку и некои видови можат да претставуваат потенцијална опасност за вашето семејство и за домашните миленици.

  Иако компаниите за контрола на штетници нудат ефективни решенија, многу луѓе претпочитаат да користат природни репеленти за пајаци како побезбедна алтернатива.

  Со искористување на моќта на природните состојки, можете да ги задржите овие штетници без потреба од токсични хемикалии, пренесува Life Savvy.

  Направете длабоко чистење
  Пајаците ги привлекуваат неуредни места каде што лесно можат да се сокријат.

  Со редовно чистење и средување на нивниот животен простор, пајаците ќе имаат многу малку или воопшто нема атрактивни места за сместување. На секои неколку месеци треба да правите длабинско чистење.

  Земете малку кедрово дрво
  Кедарот е познат по својата природна способност да одбива различни штетници, вклучувајќи ги и пајаците.

  Вградувањето на предмети од кедрово дрво во вашиот дом може да биде ефикасен начин да ги обесхрабрите пајаците да го направат својот дом.

  Спрејови од цитрус
  Освен што има остар мирис на цитрус кој е освежувачки за луѓето, тој е и моќен отвратителен на пајаците.

  Цитрусните овошја како лимони, портокали и грејпфрут содржат природни соединенија кои не ги сакаат пајаците.

  Направете свој спреј за да ги одвратите овие цитрусни членконоги со мешање на сок од неколку агруми со вода во шише со распрскувач.

  Користете оцет за чистење
  Измешајте еднакви делови вода и бел оцет во шише со распрскувач и искористете го за чистење на површините.

  Не само што оцетот помага да се одвратат пајаците, туку ги отстранува и феромонските траги што ги користат за навигација, попречувајќи ја нивната способност за навигација.

  Етерично масло од нане
  Ова есенцијално масло има силен мирис кој не го сакаат пајаците, што го прави одличен отвратителен. Направете едноставен спреј со полнење на шише со прскалка со вода и додавање на 10 до 15 капки есенцијално масло од нане.

  Нежно протресете го шишето за да се измешаат состојките. Потоа испрскајте ја оваа смеса на места каде што најверојатно ќе се сокријат, како што се прозорските рамки, вратите и пукнатините.

  Цимет
  Посипете мелен цимет во ќошиња и пукнатини каде што може да влезат пајаците. Силниот мирис на цимет ќе ги одврати пајаците да ги преминат третираните области, поштедувајќи ве од нивното несакано присуство.

  Можете да направите репелент за пајаци со мешање на цимет во прав со вода или со варење стапчиња цимет во вода за сличен ефект.

  Одгледувајте растенија кои одбиваат пајаци
  Растенијата како лаванда, еукалиптус и нане даваат мириси што не ги сакаат пајаците. Стратешкото поставување на овие растенија во близина на влезови и прозорци може да спречи пајаци да влезат во вашиот дом, пренесува N1 Загреб.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img