More

  TAG

  собрание

  Џафери: Земјава ја очекуваат два изборни циклуси во 2024 година – претседателски и парламентарни избори, а со тоа ќе се овозможи Владата за првпат...

  Земјава ја очекуваат два изборни циклуси во 2024 година – претседателски и парламентарни избори, а со тоа ќе се овозможи Владата за првпат да...

  Заврши одморот на пратениците

  Пратениците денеска продолжуваат со работа. Нивниот одмор кој официјално почна после Илинден беше ставен „на пауза“ само еден ден и тоа на 18 август...

  Подолжува расправата за избор на нови министри

  Во Собранието денеска треба да продолжи расправата за изборот на новите министри за правда, за здравство, за информатичко општество и за животна средина и...

  Пратениците утре официјално започнуваат со работа по годишните одмори

  Пратениците утре официјално започнуваат со работа по годишните одмори.Претседателот на Собранието Талат Џафери, според најавите, утре ќе одржи средба со потпретседателите на Парламентот и...

  Собранието и денеска немаше услови за работа,не се изгласа ниту извештај, предлог-закон или информација

  Во Собранието и денеска немаше услови за работа. На 71 седница, која освен што почна со еден час доцнење, не се изгласа ниту извештај,...

  Собранието го усвои Ребалансот на Буџетот за 2022 година.

  Собранието на денешната 78. седница со 61 глас „за“ го усвои Ребалансот на Буџетот за 2022 година. Вкупните приходи се проектирани на ниво од...

  Собранието ќе расправа за ребалансот на буџетот

  Во Собранието на Северна Македонија денеска на пленарна седница треба да биде разгледан Дополнетиот ребаланс на Буџетот. Седницата е закажана за во 11 часот,...

  Собранието ќе донесе одлука дали ќе ги отпочнеме преговорите со ЕУ

  Собранието ќе донесе одлука дали ќе ги отпочнеме преговорите со ЕУ и ќе донесе заклучоци откако Владата до пратениците ќе го достави европскиот предлог,...

  Собрание: Во постапка е запишување за трајно користење на зградата

  Владата може да ни ја даде зградата на времено или трајно користење, рагираше Собранието по денешните бројни натписи во медиумите дека оваа установа нема...

  Пренџов: Неколку недели наназад собранискиот сајт е во хаос и не функционира, во законодавниот дом зачестија деновите кога или нема струја или се исклучува...

  Во Собранието на Република Македонија, владејачкото мнозинство на СДСМ и ДУИ заедно со претседателот Талат Џафери спороведуваат пасивна блокада на работењето на законодавниот дом,...

  Latest news