More

  TAG

  Румен Радев

  Румен Радев: „Не нè оставајте сами, третирајте нè како другите земји“

  Претседателот на Бугарија Румен Радев пред денешниот самит на Европскиот совет во Брисел се осврна на прашањето за пролонгирање на влезот на Бугарија во...

  Румен Радев по трет пат ќе се обиде да додели мандат за нов премиер на Бугарија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска ќе има консултации со претставници на пратеничките групи во 47. Народно Собрание, пред да го врачи третиот мандат...

  Радев: „Францускиот предлог“ за деблокирање на евроинтегративниот процес на Северна Македонија е најдобар за Бугарија, но бугарските политичари не треба да брзаат да прогласат...

  „Францускиот предлог“ за деблокирање на евроинтегративниот процес на Северна Македонија е најдобар за Бугарија, но бугарските политичари не треба да брзаат да прогласат историска...

  Радев прашува – ако за еден збор не можете да најдете мнозинство, што друго ќе можете?

  Европската перспектива на Република Северна Македонија нема алтернатива и е стратешка цел на Бугарија, изјави претседателот на Бугарија Румен Радев. Сепак, нејзината интеграција не може...

  Latest news