More

  TAG

  Петличковски

  Петличковски: Не е секој крлеж заразен, шетајте во природа ама внимавајте, советуваат експертите

  Нема место за паника, апсолутно ниту е потребна, ниту е продуктивна на некој начин, изјави претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски, во...

  Има ли заболени од свински грип? Петличковски не ја исклучува можноста, но не стравува од пандемија

  По групните прослави на новогодишните и на божикните празници, расте бројот на настинати, на заразени со коронавирусот, спорадично се присутни стомачниот вирус, грипот, а...

  Петличковски: Попладнево ќе имаме одговор дали се работи за мајмунски сипаници за пациентот од Кичево

  До Институтот за јавно здравје во текот на денот треба да пристигне  примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Пациентот е од...

  Петличковски: Ќе имаме неколку мирни месеци, но кризата се уште не е завршена

  Не може да сме сигурни дека кризата со коронавирусот заврши, но знаеме дека во моментов ризикот за некаква сериозна компликација и сериозен притисок на...

  Петличковски: Зголемување на нови случаи меѓу децата од 6 до 14 години, главно меѓу оние кои ја следат наставата со физичко присуство, но дека...

  Се забалежува подобрување на епидемиолошката состојба, но тоа не значи и дека е добра. Препораката е граѓаните да примат трета доза вакцина, зашто тоа...

  Петличковски: Досега во земјава има шестмина починати од коронавирусот кои биле вакцинирани со три дози

  Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Александар Петличковски, вечерва во гостувањето на Сител информираше дека досега во земјава има шестмина починати од коронавирусот кои...

  Петличковски: Сепак е рано да прогласиме крај на пандемијата

  Во многу подобра ситуација сме од пред две години и се движиме кон ендемска форма на оваа болест. Со околу 70 или 80 проценти...

  Latest news