More

  TAG

  Петков

  Петков вети дека без парламентот нема да се договара со Скопје

  Секое решение во врска со Северна Македонија мора да биде со целосна согласност на партиите од владината коалиција и од опозицијата и нема да...

  Петков ги обвини руските агенти: Работеле против добрососедските односи на Бугарија со Северна Македонија и со Западниот Балкан

  Агентите што беа откриени како руски шпиони во бугарската Државна агенција „Национална безбедност“ (ДАНС), работеле против добрососедските односи на Бугарија со Северна Македонија и...

  Руски агенти работат против договорот со Македонија

  Руски агенти работат против Договорот за добрососедство и подобрувањето на билатералните односи на Бугарија со Северна Македонија, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, пренесува...

  Петков: Неприфатливо е странски амбасадор да зборува во име на бугарскиот народ

  Ќе има дипломатски одговор, во една или друга форма, на изјавата на руската амбасадорка во Бугарија,  Елеонора Митрофанова, изјави премиерот Кирил Петков на брифинг...

  Петков преку „Катимерини“ ја бетонира позицијата на Софија кон Скопје

  Поддршка за европската перспектива на Северна Македонија изразува премиерот на Бугарија Кирил Петков во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, но додава дека потребно е,...

  Петков: Мојот ПР тим од брзање го исекол македонскиот премиер од сликата

  Бугарскиот премиер Кирил петков денеска пред медиумите рече дека неговиот ПР тим од брзање го исекол македонскиот премиер Димитар Ковачевски од заедничката фотографија со...

  Петков: Нивните права му се приоритет нему и на бугарската влада

  Премиерот Кирил Петков на средба со организации и здруженија на Бугари во Северна Македонија рече дека нивните права му се приоритет нему и на целата бугарска...

  Петков порача: Нема да нѐ спречите!

  Бугарскиот премиер Кирил Петков во објава на својот профил на Фејсбук објави дека никој нема да ги спречи него ни македонскиот премиер Димитар Ковачевски да напредуваат во односите...

  Latest news