More

  TAG

  ковид 19

  Зошто болестите се пренесуваат од животните на луѓето се почести?

  Од КОВИД-19 до мајмунски сипаници, МЕРС-КоВ инфекција, ебола, птичји грип, Зика и ХИВ, болестите што се пренесуваат од животните на луѓето се намножија во...

  Некои луѓе никогаш не добиваат ковид-19: Која е нивната тајна и дали се имуни?

  Поминаа повеќе од три години од првата позната инфекција со Ковид-19.Веројатно сте го имале - барем еднаш, ако не и повеќе - како и...

  Д-р Стевановиќ препорачува да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19

  Состојбата со коронавирусот во земјава остава впечаток дека работите се мирни. Во моментов, во регионот состојбата со ковид-19 е стабилна, но во Кина минатата недела беа...

  На милиони луѓе низ главниот град им е наредено да бидат затворени поради корона вирусот

  Кина нареди заклучување на милиони луѓе во областите околу кинескиот главен град, бидејќи властите ги удвоија напорите за спречување на Ковид-19 пред овогодинешниот клучен...

  Министерството за здравство информира дека е регистриран 381 нов случај на ковид-19, шест лица се пријавени за починати

  Министерството за здравство информира дека е регистриран 381 нов случај на ковид-19, шест лица се пријавени за починати, а како оздравени се водат 775...

  Експертот ги навел знаците по кои ќе знаете дека сигурно сте имале Ковид

  BA.5 го зафаќа светот, предизвикувајќи многу градови низ Соединетите држави да ги преиспитаат мандатите за маски како што се зголемуваат случаите. Симптомите може да...

  Студијата откри што е сега главниот симптом што укажува на инфекција со корона

  Главниот симптом што може да укаже на „Ковид-19“ е болки во грлото, според податоците собрани на 17.500 луѓе кои рекле дека биле позитивни на...

  Бројот на активни случаи изнесува 1.273

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 953 тестови, а регистрирани се нови...

  КОРОНАТА БЕСНЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА,УНИШТЕНА НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЈА ЗА ИМУНИЗАЦИЈА,УРНИСАНО ЗДРАВСТВО

  Епидемиолошката слика со ковид 19 во Македонија нагло се влошува,надлежните од министерството за здравство за жал повеќе преферираат политика и поделба на квоти за...

  Дали е ова причината поради која Северна Кореја не го објавува точниот број на заразени со ковид 19?

  Трет ден по ред, Северна Кореја пријави помалку од 200.000 случаи на „треска“ и потврди дека „ја контролира“ ситуацијата. Во последните 24 часа се забележани...

  Latest news