More

  СЗО повикува на вакцинација на децата против заразни вирусни заболувања

  spot_img

  СЗО во вторникот повика да се вакцинираат децата кои не биле вакцинирани против мали сипаници за време на пандемијата Ковид-19, нагласувајќи дека болеста се појавила во повеќе од 50 земји минатата година.

  Во изминатата година, сипаниците се појавија во повеќе од 50 земји, двојно повеќе од 2022 година, рече на виртуелна прес-конференција Кејт О’Брајан, директорката за имунизација на СЗО.

  Малите сипаници се многу заразна вирусна болест која предизвикува симптоми слични на грип и осип.

  Тоа понекогаш може да биде фатално, но може да се спречи со две дози од вакцината.

  Поради пандемијата на Ковид-19, речиси 60 милиони деца во светот пропуштија да се вакцинираат, рече О’Брајан, истакнувајќи дека е „навистина клучно“ да се надомести.

  Американскиот центар за контрола и превенција на болести, исто така, повика на вакцинација против сипаници во понеделник.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img