More

  Дали е подобро да се туширате наутро или навечер? Еве што велат експертите

  spot_img

  Туширањето е основен дел од секојдневната рутина на повеќето луѓе. Но, дали времето кога се туширате – наутро или навечер – може да влијае на вашето здравје?

  Оваа дебата меѓу луѓето кои се тушираат наутро и оние кои се тушираат навечер трае со години. Иако двата табора се цврсто поделени, туширањето наутро или навечер можеби нема да има значителни импликации за вашето здравје. Во низа специјалитети, давателите на здравствени услуги се согласија дека, генерално, можете да се туширате кога сакате.

  „Не постои научна литература која вели дека треба да се туширате наутро или навечер“, изјави за Health Томас Русо, д-р, професор и раководител на Одделот за заразни болести на Универзитетот во Бафало.

  Иако нема сеопфатна препорака, лекарите велат дека има неколку причини зошто некој би можел да избере едно време за туширање наместо друго – на крајот, тоа се сведува на постојното здравје и преференции на една личност.

  Еве што велат експертите за здравствените ефекти од туширањето наутро и туширањето навечер и како да го изберете вистинскиот за вас.

  Утринскиот туш може да биде корисен
  Во основа, туширањето прво наутро значи дека човекот може да ја измие ноќта. Додека спиете, бактериите и клетките на кожата може да се акумулираат и да се акумулираат на вашите чаршафи или кожа. И ако имате тенденција да се потите додека спиете, тоа веројатно останува на вашата кожа. Утринскиот туш може да помогне да се елиминира ова.

  Туширањето исто така може да му помогне на човекот да стане повнимателен наутро. Телото се потпира на одредени знаци за да се разбуди, а тушот може да биде еден од нив

  „Ако тоа се случува во исто време секој ден, може да послужи како деноноќен маркер за чувство на будност“, изјави еден лекар за Health.

  Настрана будноста и чистотата, утринскиот туш може да биде најлогичен или најзгоден избор, особено за оние кои вежбаат по будењето.

  Но, постојат причини да се туширате и навечер
  Туширањето пред спиење ја чисти кожата по еден ден изложеност на нечистотија и патогени. Ова ви овозможува да спиете без да ги извалкате чаршафите.

  Ова не мора да ја спречи болеста, но ако вие или некој со кој живеете е имунокомпромитиран, можеби ќе сакате да ги измиете сите бактерии што сте ги зеле додека сте биле надвор.

  Ова важи и за оние со сезонски алергии – туширањето пред спиење може да гарантира дека луѓето се ослободиле од бавниот полен што инаку би можел да предизвика ноќни симптоми на алергија.

  Уште една причина за туширање пред спиење? Тоа може да биде корисно за луѓе со кожни заболувања како што е егзема.

  Плус, за луѓето со сува кожа или кожа склона кон егзема, нивната хидратантна рутина може да биде малку подосадна – туширањето ноќе може да биде поудобно.

  Последната причина зошто луѓето можеби ќе сакаат да се тушираат ноќе е да го олеснат преминот кон спиење. Како што утринскиот туш може да биде сигнал дека е време да се разбудите, исто така може да биде корисен совет за вашето тело во вечерните часови дека е време да се опуштите, рече Винтер.

  Зголемувањето на температурата пред спиење – и ладењето што следи – може да биде природен предизвикувач на спиење, бидејќи наглото опаѓање на телесната температура што се случува навечер е активирач за спиење.

  Изберете едно или друго – не и двете
  Иако има придобивки поврзани со туширањето навечер и наутро, обидот за боење е веројатно непотребен или дури може да биде штетен, велат дерматолозите.

  Пречестото туширање може да ги остави вашата кожа и коса суви и досадни.

  Ако сè уште треба да се туширате два пати на ден – можеби сте се испотиле или сте имале импровизиран попладневен тренинг – размислете да користите масло за чистење или хидратантно средство за чистење наместо традиционалниот сапун, препорача Родни.

  Употребата на сапун двапати дневно може да ја отстрани влагата од вашата кожа и да ја исуши, предупредуваат лекарите.

  Кога станува збор за одлучување за вашиот идеален распоред за туширање, размислете за вашата вообичаена рутина за вежбање, кожни состојби или алергии и проблеми со спиењето. Но, генерално, најдобро време за туширање е времето кое ви одговара.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img