More

  Страшни сцени од Тајван по силниот земјотрес: Зградите се уриваа како кули од карти, бројот на загинати се зголемува, над 700 луѓе се повредени

  spot_img

  Тајван го погоди земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала, најсилниот во последните 25 години. Драматичните снимки од згради кои се уриваат како куќи од карти и луѓе кои панично бегаат по улиците станаа вирални низ светот. Според последните информации, загинале седум лица, а над 700 од нив се повредени. Спасувачките операции се во тек, а се стравува дека десетици луѓе се заробени во урнатините.

  На конференцијата на Централниот ургентен оперативен центар беа објавени нови информации за жртвите од земјотресот. Официјални лица велат дека тројца планинари загинале на патеката Декалун, додека возач на камион и уште едно лице во приватен автомобил загинале од паѓање на камења во тунелот Хуиде. Едно лице загина во каменолом на тајванска компанија за цемент, додека градежен работник загина на блискиот автопат.

  Околу 60 од околу 77 лица заробени од земјотресот се заробени во тунелот Џинвен во северниот дел на округот Хуалиен, соопшти тајванската Национална агенција за пожари (НФА).

  „Моментално сум во Тајтунг, град на источниот брег на Тајван. Овде сум со уште четворица другари. Околу осум часот сите нè разбуди алармот на нашите телефони. Отпрвин мислев дека е аларм, но тоа беше предупредување за безбедност од земјотрес. И тогаш сите почувствувавме треперење. Нашата зграда изгледаше безбедна, па не излеговме надвор, особено затоа што бевме предупредени кога пристигнавме во Тајван дека земјотресите се релативно чести овде. Целата зграда се тресеше, веднаш се сетив на земјотресот во Загреб“, рече таа.

  Предупредувањата за цунами се откажани за Тајван, јужна Јапонија и Филипините.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img