More

  Полска бара нападот на Израел врз хуманитарните работници во Газа да се гони како воено злосторство

  spot_img

  Полска бара компензација од Израел за семејствата на седуммина хуманитарци од Светската централна кујна (WCK) кои загинаа во напад на израелската армија во Газа, а претседателот на парламентот Шимон Холоња побара тоа да се истражи и казни како воено злосторство.

  „Полска не треба само да бара отштета за семејството на Полјакот кој загина во нападот на хуманитарниот конвој, туку и да го гони военото злосторство. „Јасно е дека Израелците имаат право да се бранат себеси и својата територија од терористите на Хамас, но никој нема право да убива цивили кои носат помош“, изјави претседателот на Долниот дом на полскиот парламент.

  Холовња ја нарече несреќна реакцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој рече дека „такви работи се случуваат во војна“, а полскиот премиер Доналд Туск рече дека израелскиот премиер, како и амбасадорот во Варшава, кој ги отфрли критиките за нападот како антисемитисти, ја ставаат солидарноста на тежок тест.Полјаците со Израел.

  „Денеска ја ставате на тест солидарноста. Трагичниот напад врз доброволците и вашите реакции предизвикуваат разбирлив гнев“, им рече полскиот премиер Туск на премиерот и амбасадорот на Израел на платформата Х.

  Вчера во разговор со израелскиот амбасадор во Варшава и со шефот на израелската дипломатија, министерот за надворешни работи на Полска, Радослав Сикорски, изрази огорченост и го осуди нападот на конвојот и смртта на полскиот волонтер Дамијан Собул. и побара независна истрага и отштета за семејствата на загинатите хуманитарци.

  Кривична истрага започна и полското обвинителство, а Шикорски побара израелската страна целосно да соработува во неа.

  „Доколку е вистина дека конвојот бил мета затоа што таму наводно имало терорист и поради тоа биле жртвувани животи на цивили, не знам во кој систем тоа може да се оправда. Ако беше така, Израел мора да се извини и да им плати отштета на семејствата на жртвите“, изјави Шикорски за јавното полско радио денеска.

  Шикорски му рекол на израелскиот амбасадор во Варшава дека е време за извинување и каење, а не за разгорување на страста.

  „Господинот амбасадор би морал да се воздржува од емоции. Би го советувал да биде повеќе воздржан. Сега е време да се извиниме“, изјави Шикорски.

  Пораката на израелскиот амбасадор во Варшава Јаков Ливин на критиките за нападот на конвојот дека „антисемитите секогаш остануваат антисемитисти“ предизвика жестока огорченост во Полска, иако амбасадорот директно реагираше на лидерот на радикалните националисти. од Конфедерациската партија, потпретседателот на Сејмот, Кшиштоф Босак и неговата осуда за нападот на конвојот дека тоа е воено злосторство.

  Австралискиот премиер изрази „лутина и загриженост“
  Австралискиот премиер Ентони Албанизи изјави дека во денешниот телефонски разговор со премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, го изразил својот гнев и загриженост поради смртта на седумте хуманитарни работници во израелскиот напад во Појасот Газа, меѓу кои и Австралиецот Зоми Франк.

  „Ја истакнав важноста од воспоставување целосна одговорност и транспарентност. „Нетанјаху вети транспарентност за тоа како е можно да се случи таква трагедија“, рече Албанизи.

  Тој оцени дека е потребна темелна истрага за тоа што се случило, пренесува АП.

  „Израел ја презеде одговорноста за нападот на хуманитарниот конвој на организацијата Светска централна кујна и истрагата мора да биде многу брза, јасна и транспарентна“, рече Албанизи.

  Тој изјави дека Зоми Франко, пред Газа, му помагал и на ранливото население во Бангладеш и Пакистан, како и во Австралија по шумските пожари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img