More

  Столтенберг: Испратете порака до Москва дека не може да победи

  spot_img

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека членките на алијансата ќе разговараат за договор за посилна поддршка на Украина во конфликтот со Русија, со цел да испратат порака до Москва дека не може да победи во таа војна.

  Пред почетокот на состанокот на шефовите на дипломатиите на членките на НАТО, Столтенберг пред новинарите изјави дека во наредните години на Украина и требаат повеќе пари од алијансата.

  Столтенберг одби да ги коментира најавите за создавање фонд од 100 милијарди долари, чија цел би била да и помогне на Украина, пренесува Ројтерс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img