More

  Старата козметичка хит состојка е повторно во: Има многу придобивки за кожата и косата

  spot_img

  Медот носи многу благодети за организмот, а во фокусот уште еднаш се неговите придобивки за косата и кожата.

  Се чини дека медот е ново-стара хит состојка која има генијални придобивки за телото и повторно се најде во фокусот во светот на убавината. Нагласени се неговите придобивки за кожата и косата. Ја нарекуваат новата buzzy состојка, а еден од најпопуларните брендови кој содржи токму мед во својата формула е Gisou, од инфлуенсерот Негин Мирсалехи.

  Интересно е што нејзиното семејство се занимава со пчеларство веќе шест генерации, а сега медот и прополисот во гамата на нејзиниот бренд доаѓаат од семејната градина. Медот, вели тој за Bustle, е богат со витамини, минерали и аминокиселини и е одличен за кожата и косата бидејќи ја „заклучува“ влагата и длабински ги храни косата и кожата.

  Предноста на медот е што е природен навлажнувач, односно ја привлекува и задржува влагата, што, кога е во прашање косата, значи дека медот помага во хидратација и зајакнување на прамените. Кога станува збор за кожата, медот е моќен антиоксиданс кој може да донесе бројни придобивки за кожата бидејќи има моќ да го смири црвенилото и воспалението.

  Бирд пишува дека медот има неколку функции, па затоа ја хидрира и ја зајакнува косата и има антибактериски својства. Главната предност на медот е тоа што го смирува скалпот, ја зајакнува и навлажнува косата и и дава сјај. Може да се користи за сите типови коса, а експертите велат дека луѓето со сува и виткана коса може да имаат поголема корист бидејќи помага да се зголеми влажноста на косата.

  Покрај тоа, бидејќи има антиинфламаторно дејство, може да им помогне и на оние со проблеми со скалпот. Експертите од Byrdie велат дека може да се користи еднаш неделно, но доколку се сомневате на алергија, најдобро е да се консултирате со лекар.

  Покрај косата, медот има и големи придобивки за кожата. Пред да го користите, добро е да разговарате со дерматолог, но експертите од Byrdie истакнуваат дека медот ги чисти порите бидејќи има природни антибактериски својства. Покрај тоа, тој е и антивоспалителен, па велат дека е добар во борбата против мозолчињата, но и за чистење на кожата поради мазната конзистенција. Конечно, медот ја хидрира и кожата, односно медот во рутината за убавина ќе и овозможи на кожата да остане хидрирана, сјајна и свежа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img