More

  Спанаќот може да ви трае со недели ако се складира правилно, еве го трикот

  spot_img

  Спанаќот може да трае неколку недели ако се складира правилно. Кога ќе се вратите дома од самопослуга, веројатно само го ставате зеленчукот во фрижидер.

  Меѓутоа, ако внимавате на начините на складирање, тоа ќе трае двојно подолго, пишува Express, а пренесува Net.hr.

  Постојат различни трикови кога станува збор за складирање на различни видови зеленчук. На пример, авокадото треба да се чува во фрижидер откако ќе го достигне врвот на зрелоста. Пиперките, пак, секогаш треба да се чуваат во фиока.

  Спанаќот не го ставајте веднаш во фрижидер
  Не е идеално спанаќот веднаш да се стави во фрижидер без малку подготовка. Треба да го извадите од оригиналната кеса и да го ставите во нов сад или слично.

  Освен тоа, најдобро е со спанаќот да ставите и хартиена крпа која ќе ја впие вишокот на влага во садот и на тој начин ќе спречи брзо овенување на зеленчукот.

  „Обично го префрлам во Tupperware, ставам еден слој хартиена крпа на дното, полнам до половина, ставам друга хартиена крпа, го полнам остатокот“, гласи еден совет на Reddit.

  Друг откри дека тавата со решетка на дното може да помогне. Под него треба да ставите хартиена крпа за да ја впие водата и да ја одделите од спанаќот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img