More

  Совети против стареење кои секоја жена треба да ги знае

  spot_img

  Стареењето е природен процес и не можеме да го избегнеме, но можеме доста да го забавиме ако се грижиме за нашата кожа и тело. Правилната исхрана, редовното вежбање и секојдневната нега на кожата навистина значат многу. Со советите подолу можете да направите нешто добро за вашата кожа и да го забавите процесот на стареење на вашата кожа.

  Опуштете ги мускулите
  Ако вежбате често, тоа би можело лошо да влијае на изгледот на вашето лице и врат. Дерматолозите тврдат дека кај жените, напрегањето на вилицата и вратот при вежбање на овие места може да создаде бразди кои не изгледаат убаво. Затоа внимавајте на мускулите на лицето и опуштете ги кога вежбате. Можете да пробате и независни вежби за релаксација на мускулите на лицето.

  Многу е важно да ги заштитите очите од сонцето, особено ако сакате да се заштитите од предвремено стареење на кожата. Носењето очила за сонце ќе ги заштити вашите очи, но и ќе го спречи предвременото појавување на брчките кои можат да се создадат од кривогледство. Изберете квалитетни и модерни очила за сонце кои ќе се вклопат во вашиот стајлинг и носете ги секогаш кога ќе бидете изложени на сонце.

  Друг начин да ја подобрите вашата рутина против стареење е да земате витамини и минерали како додатоци во исхраната. На пример, омега-3 масните киселини имаат силни антиинфламаторни својства и затоа се многу ефикасни во борбата против стареењето. Бројни истражувања покажаа дека капсулите со рибино масло како додаток во исхраната имаат многу здравствени придобивки, особено кога станува збор за здравјето на кожата.

  Редовно посетувајте го вашиот стоматолог
  За да изгледате помладо отколку што сте, многу е важно редовно да се грижите за забите. Затоа редовно посетувајте го вашиот стоматолог, избегнувајте да јадете слатки и престанете да пушите ако не сакате вашите заби да изгледаат грдо.

  Топлиот воздух е непријател на кожата бидејќи ја суши, а на сува кожа брчките се многу повидливи. Затоа, во зима треба да се држите подалеку од радијатори, греалки и шпорети доколку не сакате да имате сува кожа. Иако седењето покрај каминот е прилично удобно, дерматолозите тврдат дека топлината може да предизвика црвенило, па дури и разградување на колагенот, што ја прави кожата потенка и поподложна на брчки.

  Конзумирањето храна богата со антиоксиданси е добро за кожата бидејќи антиоксидансите го штитат колагенот и ги неутрализираат слободните радикали кои можат да предизвикаат предвремено стареење и воспалителни процеси на кожата. Храна која е најбогата со антиоксиданси се боровинки, брусница, капини, артишок, грав и јаболка.

  На сите им е добро познато советот како да пиете многу вода, но добро е да го повторувате материјалот одвреме-навреме. Имено, доколку сакате убава и негувана кожа, важна е и хидратацијата на телото одвнатре. Затоа пијте вода и билни чаеви и вашата кожа ќе биде многу благодарна.

  Важно е да се грижите за себе и за вашата кожа уште од мали нозе, а не само кога ќе почнат да се појавуваат првите брчки. На сите млади дами им порачуваме да се хранат што е можно поздраво и да се грижат за своето тело и кожа доколку сакаат да изгледаат убаво кога ќе наполнат возраст.

  Редовен пилинг
  Последно, но не и најмалку важно, погрижете се редовно да правите пилинг. Иако ова е вообичаен совет за нега на кожата, важно е да се отстранат мртвите клетки од кожата бидејќи другите козметички производи за нега на кожата не се ефикасни. Без оглед на видот на производот што го користите, пилингот треба да биде незаменлив дел од вашата рутина доколку сакате да го извлечете максимумот од вашиот производ за нега.

  Иако понекогаш можеби нема да можете да се грижите за нега на вашата кожа, тоа е многу важно и вашите напори навистина ќе се исплатат. Не го занемарувајте вашето здравје или нега на кожата и телото ќе ви биде благодарно и ќе се чувствувате многу подобро и поубаво.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img