More

  Сметката на Фон дер Лејен на платформата Х е цел на сајбер напади

  spot_img

  Сметката што актуелната претседателка на Комисијата на ЕУ, Урсула фон дер Лајен, сè уште ја користи на платформата Х за потребите на кампањата во која бара поддршка за втор мандат на чело на таа институција, синоќа накратко беше недостапна. .

  Сметката беше суспендирана околу еден час од компанијата на Илон Маск, откако за кратко време во нејзиното поштенско сандаче на платформата X пристигнаа околу 10.000 пораки.
  Некои од пораките напишани на германски и полски се потпишани од Олаф Шолц, пишува Politico.
  Европската народна партија (ЕПП), чија Фон дер Лајен е кандидат за претседател на Комисијата на ЕУ, вели дека станува збор за сајбер напад, кој се случил за време на нејзиниот престој во Шведска како дел од предизборната кампања.
  Овој напад се случи само неколку дена пред изборите за ЕУ, но не е првпат Урсула фон дер Лајен да биде цел на предизборната кампања.

  Тогаш сите го вперуваа прстот кон Кина, бидејќи нападот се случи само еден ден откако Урсула фон дер Лајен и Емануел Макрон се сретнаа со кинескиот претседател Си Џинпинг, за време на неговата посета на Франција.
  Но, официјално не е соопштено кој стои зад тие активности.
  Минатиот декември ИТ службата на Европскиот парламент предупреди на можноста од софистицирани сајбер напади кои стојат зад властите на одредени земји.
  „Бројот на сајбер-напади против институциите на ЕУ е во пораст… И ЕУ ќе мора да се подготви да се соочи со слични закани со кои се соочија политичарите, парламентите и владите ширум Европа во последниве години“, се вели во извештајот на Европскиот парламент. од 29 ноември.
  Во извештајот на парламентот, тие посебно ги нагласија ризиците од кампањи за дезинформација кои влијаат на ставовите на јавноста, како и сајбер нападите врз националните изборни системи или големите политички дебати на ниво на ЕУ и на национално ниво.
  Конкретно, тие апострофираа можни сајбер напади насочени кон изборниот процес за време на изборите дење и ноќе во Европскиот парламент. Се верува дека постои опасност хакерите да ги компромитираат системите за гласање, броење и информации кои се користат на изборите, со цел да ги дискредитираат или фалсификуваат резултатите.
  Се смета дека најголема закана за сајбер безбедноста на ЕУ во моментов претставуваат хакерите од Русија, за кои постојат голем број докази дека веќе биле вмешани во бројни обиди за рушење на различни веб-страници во ЕУ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img