More

  Слон згази шпански турист

  spot_img

  Во Националниот парк Пиланесберг во Јужна Африка, во неделата наутро, слон прегази до смрт 43-годишен шпански турист кој излегол од своето возило за да го фотографира стадото.

  43-годишен шпански турист, неговата свршеница од Јужна Африка и уште две локални жени се возеле околу резерватот со сопствено возило кога забележале три возрасни слонови и три младенчиња, соопшти полицијата. „Човекот го запрел возилото, излегол и му пришол на слонот за да ги фотографира. Слоновите наводно го нападнале и го убиле“, изјави претставник на полицијата.

  „Нормалното однесување на слоновите е да се обидат да ги заштитат младите. Многу туристи не сфаќаат колку овие животни можат да бидат опасни“, рече Питер Нел, регионален менаџер за заштита на природата на Одборот за паркови и туризам, во врска со инцидентот.

  Патничките на Шпанецот се неповредени, соопшти полицијата, додавајќи дека покренала истрага за инцидентот. Во Пиланесберг и другите јужноафрикански паркови, посетителите се предупредуваат да не ги отвораат прозорците и да се држат подалеку од возилата.

  Нападите на слонови не се невообичаени во овој дел на Јужна Африка. Во летото 2021 година, слонови убиле наводен див ловец во светски познатиот национален парк Кругер во Јужна Африка. Минатата година, во соседен Зимбабве, дивите животни, особено слоновите, убиле вкупно 50, а повредиле 85 лица, соопштија локалните власти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img