More

  Јапонија во костец на смртоносен топлотен удар

  spot_img

  Јапонија ја зафати силен топлотен бран. Во некои области температурата се искачи и до 40 Целзиусови степени. Во Токио се регистрирани шест смртни случаи поврзани со треска. Топлотните удари се исклучително смртоносни во Јапонија, бидејќи земјата има втора најстара популација во светот по Монако.

  Во последните денови Јапонија ја зафати редок топлотен бран за овој период од летото. Регионите издадоа неколку временски предупредувања, откако температурите во префектурите Шизуока и Вакајама и Токио се искачија на 40 степени Целзиусови за прв пат оваа година. Шест смртни случаи поврзани со горештините се регистрирани во главниот град во саботата и понеделникот.Поради жештините падна уште еден временски рекорд.

  Ваквите силни горештини се доста ретки во овој дел од летото, а делумно може да се објаснат со подрачјето со висок притисок над Јужниот Пацифик, проценува Јапонската метеоролошка агенција. Во Јапонија, периодот од почетокот на јуни до средината на јули генерално се смета за сезона на дождови.

  Во гореспоменатите префектури, температурите достигнаа 40 степени Целзиусови на крајот на минатата недела, додека во главниот град се приближија до пресвртницата во понеделникот. Подрачјата им препорачуваат на жителите да избегнуваат спортови на отворено и да користат климатизери, наведува француската новинска агенција АФП.

  Топлотните удари во Јапонија се исклучително смртоносни
  Топлотните удари се исклучително смртоносни во Јапонија, бидејќи земјата има втора најстара популација во светот по Монако. Покрај постарите, горештините им се закануваат и на децата, луѓе кои живеат сами, а немаат доволно средства за набавка на клима уред.

  Во понеделникот, Јапонското здружение за акутна медицина предупреди на зголемен број смртни случаи поради топлотен удар: од неколку стотици годишно пред две децении до приближно 1.500 смртни случаи регистрирани во летото 2022 година.

  Според податоците на здружението, топлотниот удар претставува иста опасност како голема природна катастрофа во Јапонија по бројот на жртви.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img