More

  Скромна парада во Москва на Денот на победата, само еден тенк помина низ улиците. Зборуваше и Путин

  Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот го обвини Западот дека ризикува глобален конфликт и рече дека никому нема да му биде дозволено да и се заканува на најголемата нуклеарна сила во светот, одбележувајќи ја победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија во Втората светска војна.

  Додека руските трупи напредуваат против украинските сили поддржани од Западот, Путин ги обвини „арогантните“ западни елити дека заборавиле на одлучувачката улога што Советскиот Сојуз ја одигра во поразот на нацистичка Германија и разгорувањето на конфликтот ширум светот.

  „Знаеме до што води неумереноста во ваквите намери. Русија ќе направи се за да спречи глобален конфликт“, рече Путин на Црвениот плоштад откако министерот за одбрана Сергеј Шојгу ги прегледа бројните распоредени војници.

  „Но, во исто време нема да дозволиме никој да ни се заканува. Нашите стратешки сили се секогаш во состојба на борбена готовност“.

  Скромна парада
  Секоја година, Русија го слави Денот на победата, кој и денес е важен симбол на националниот идентитет за Русите. Руското раководство вообичаено го користи овој ден за да ги покаже своите воени способности, како на домашната, така и на странската публика, пишува SkyNews.

  Сепак, оваа година московската парада беше прилично скромна. Имено, во текот на целата церемонија беше прикажан само еден тенк. Причината за тоа веројатно е фактот што Русија посветува значителна огнена моќ и ресурси за војната во Украина.

  Тенкот Т34 од Втората светска војна беше единствениот присутен и оваа и минатата година, а наводно во 2020 година на парадата имало повеќе од 20 тенкови.

  Други оклопни возила беа изложени додека илјадници војници маршираа на парадата.

  Министерот за одбрана Сергеј Шојгу оди на парадата #VictoryDay pic.twitter.com/BCtIUqCvNA

  — RT (@RT_com) 9 мај 2024 година

  Борбата на Путин со Западот
  Путин, кој ја испрати својата војска во Украина во 2022 година, ја гледа војната како дел од борбата со Западот, кој, според него, ја понижи Русија по падот на Берлинскиот ѕид во 1989 година со навлегување во „сферата на влијание“ на Москва.

  Украина и Западот го обвинуваат Путин дека ја узурпира земјата во империјален стил. Тие ветија дека ќе ја победат Русија, која моментално контролира околу 18 отсто од Украина, вклучувајќи го и Крим и делови од четири региони во источна Украина. Русија тврди дека овие области, некогаш дел од Руската империја, сега повторно се дел од Русија.

  Советскиот Сојуз изгуби 27 милиони луѓе во Втората светска војна, многу од нив во Украина, на крајот туркајќи ги нацистичките сили назад во Берлин, каде Хитлер изврши самоубиство. Црвеното советско знаме на победата беше подигнато над Рајхстагот во 1945 година.

  Безусловната капитулација на нацистичка Германија стапи на сила во 23:01 часот на 8 мај 1945 година и се слави во Франција, Велика Британија и САД како „Ден на победата во Европа“.

  Во тоа време, веќе беше 9 мај во Москва, кој подоцна стана „Ден на победата“ во таканаречениот Советски Сојуз. Големата патриотска војна од 1941-45 година.

   

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img