More

  Израелскиот министер за национална безбедност објави дека „Хамас го сака Бајден“

  spot_img

  Екстремно десничарскиот министер за национална безбедност на Израел, Итамар Бен Гвир, објави на Платформата X дека „Хамас го сака Бајден“, еден ден откако американскиот претседател рече дека нема да го снабдува Израел со офанзивно оружје што земјата може да го користи за напад на Рафах.

  Бајден во интервју за Си-Ен-Ен во средата рече дека САД остануваат посветени на одбраната на Израел и дека ќе му снабдат ракетни пресретнувачи Железна купола и друго одбранбено оружје, но не и артилерија и друго оружје и алатки и гранати што биле користени порано, доколку израелската армија „оди“ во Рафа.

  Бен Гвир користеше емотикон на срцето во твитот кој се однесуваше на Бајден и Хамас и инсистираше на воен одговор, заканувајќи се дека ќе ја напушти владата доколку Израел не започне голема воена операција во Рафах.

  „Има само еден одговор на вежбите и игрите на Хамас: итна наредба да се окупира Рафах“, напиша Бен Гвир на платформата X, објави Асошиетед прес.

  Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид го повика премиерот Бенјамин Нетанјаху да го отпушти Бен Гвир поради тој твит, предупредувајќи дека доколку не го стори тоа, ќе го загрози секој војник и граѓанин на земјата, пренесоа израелските медиуми.

  Десничарските пратеници, сепак, продолжија луто да реагираат на изјавата на Бајден.

  Пратеникот Охад Тал од Верската ционистичка партија рече дека има јаз меѓу убавите зборови на Бајден оваа недела дека тој не ги заборавил ужасите од 7 октомври минатата година, кога Хамас го нападна јужен Израел, убивајќи околу 1.200 луѓе, и го обвини дека не го направил правилен избор помеѓу апсолутно зло и добро.

  Ден Илуз, член на конзервативната Ликуд на Нетанјаху, рече дека ставот на Бајден за Рафа и условеноста на испораката на оружје го загрозува не само Израел, туку и целиот слободен свет и дека неговата политика ја поткопува клучната борба против „страшната терористичка организација Хамас. ”

  Министерот за финансии Безалел Смотрич, отфрлајќи го меѓународниот притисок, како што рече, „Израел да се предаде“, повика на целосно освојување на Рафа и покрај силното американско противење.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img