More

  Скандал на африканското првенство: Женските гради прво темелно се чувствуваат, па потоа можат да одат на стадион!?

  spot_img

  Многу вознемирувачко видео од Африканскиот куп на нации објави присутен африкански новинар.

  Африка е луда по фудбал во моментов, бидејќи Африканскиот куп на нации се одржува во Брегот на Слоновата Коска. Натпреварување кое досега резултираше со добар фудбал, за жал сериозни повреди, но и големи изненадувања.

  Неверојатни услови за жените да влезат на стадион
  Сепак, покрај сето тоа, во светската јавност излезе и видео кое ја покажува темната страна на организацијата на шампионатот во Брегот на Слоновата Коска. Имено, на влезот на стадионите на кои се играат натпреварите, безбедносните служби ги прегледуваат жените на неприфатлив начин, односно со чувство на целата нивна гради.

  На видеото кое го објави новинарот Осасу Обајјувана, поранешен член на ФИФА и одговорен за африканскиот фудбал во Ал Џезира, гледаме како полицајка на чуден начин ги прегледува жените при влегувањето на стадионот. Видеото го сподели и шпанска Марка.

  Видеото првично предизвика многу реакции, кои само во помала мера се намалија по констатацијата дека гледачот го прегледува жена, а не маж, како што првично се мислеше.

  Сепак, сигурно има и други начини да се изврши увидот, на крајот на краиштата, сме ги виделе многупати на нашите стадиони, кога на трибините влегуваат женски гледачи.

  Африка сè уште е најпрепознатливиот континент во светот, но таа посебност често се проектира преку негативни примери, како што е овој од натпреварување кое се следи пред очите на целиот свет.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img