More

  Интензивно гранатирање на југот на Газа: Израел нареди евакуација на 500.000 луѓе

  spot_img

  Израелските сили продолжуваат со интензивното бомбардирање на градот Хан Јунис на југот на Газа, каде засолниште побараа стотици илјади Палестинци кои побегнаа од другите делови на палестинската енклава. Додека Израел нареди повеќе од 500.000 луѓе да ја напуштат областа, Обединетите нации повторно предупредуваат дека нема безбедни области за цивили во Газа.

  Во текот на ноќта, израелските сили наредија речиси 90.000 жители и 425.000 раселени лица да ја напуштат областа од четири квадратни километри во градот Хан Јунис, соопшти Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (UNOCHA). Тој додава дека во областа работат 24 засолништа за раселените жители од другите делови на Газа и три болници.

  Ова го потврдува општото уверување на Палестинците дека во целиот Појас Газа нема безбедни области за цивили, пренесува Ал Џезира, онлајн портал на катарската телевизија. Дури и областите со кои управува агенцијата на ОН за палестински бегалци (UNRWA) не се безбедни.

  Додека во поголемиот дел од палестинската енклава беснеат судири меѓу израелските сили и палестинските борци, силни израелски бомбардирања се пријавени особено во Хан Јунис, исто така во непосредна близина на болниците Ал Амал и Ал Акса и болничкиот комплекс Насер.

  Лекарите без граници изразија загриженост за безбедноста на персоналот и пациентите во болницата „Насер“ поради континуираното гранатирање на нејзината околина и ја нагласија потребата да се заштитат и да им се дозволи да ја напуштат, објави катарската новинска агенција QNA.

  UNOCHA, исто така, објави дека во 24 часа од понеделник до вторник попладне, речиси 200 Палестинци биле убиени, а малку повеќе од 350 биле ранети во израелските напади. По смртта на 24 израелски војници во понеделникот, бројот на загинатите припадници на израелските сили се искачи на 219, според армијата, а уште 1.232 се ранети.

  Во меѓувреме, вкупниот број на загинати Палестинци од избувнувањето на борбите во Газа на 7 октомври се искачи на 25.490, според најновите податоци на Министерството за здравство во палестинската енклава. Малку повеќе од 63.000 луѓе се повредени, а уште илјадници се водат како исчезнати.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img