More

  Симптоми кои упатуваат на нездрава исхрана

  spot_img

  Здравата исхрана е неопходна за нашата општа благосостојба. Не се работи само за одржување на добро тело. Она што го јадеме влијае на сè, од нашата коса до нашиот имунолошки систем.

  Понекогаш телото ни дава сигнали дека нашата исхрана не му одговара. Еден од најчестите знаци дека имаме проблеми со исхраната може да се забележи во нашата коса кога станува покршлива, сува или дури и паѓа повеќе од вообичаено, пишува Тајмс оф Индија.

  Здравата коса има потреба од балансиран внес на протеини, витамини и минерали. На пример, недостатокот на железо, цинк и витамин Д може да доведе до губење на косата и лошо здравје на косата. Различни студии покажаа дека диетите со малку железо, цинк и биотин се директно поврзани со опаѓање и слаб квалитет на косата.

  Доколку забележите чести акни, суви дамки или темен тен, можеби е виновна нашата исхрана. Недостатокот на хранливи материи, особено витамините А, Ц, Е и есенцијалните масни киселини, може да доведе до разни проблеми со кожата. Исхраната богата со преработена храна и малку свежо овошје и зеленчук е поврзана со зголемени акни и лошо здравје на кожата. Затоа, јадењето повеќе свежа храна и здрави масти може да направи чуда за нашата кожа.

  Почестите инфекции и подолгото закрепнување од болеста може да укажуваат на лоша исхрана
  Доколку добивате настинки или инфекции почесто од вообичаено, ова може да биде знак за ослабен имунолошки систем поради лошата исхрана. Суштинските хранливи материи како што се витамин Ц, цинк и селен играат важна улога во одржувањето на силна имунолошка одбрана. Луѓето чија исхрана е сиромашна со овие клучни хранливи материи се поподложни на инфекции и болести. Затоа е од клучно значење нашата исхрана да вклучува храна која го зајакнува имунитетот како што се цитрусното овошје, јаткастите плодови и лиснатиот зеленчук.

  Продолженото време за опоравување од болест може да биде поврзано и со нашата исхрана. Протеините, витамините А и Ц и цинкот се клучни за процесите на закрепнување на телото по болеста. Различни студии покажаа дека пациентите чија исхрана ги вклучува овие хранливи материи закрепнуваат многу подолго од рани и операции.

  Постојаниот замор може да биде знак дека на нашето тело му недостасува железо, витамин Б12 и фолна киселина. Овие хранливи материи се важни за одржување на здрави нивоа на енергија и правилно функционирање на клетките на телото.

  Потребно е да се внимава со конзумирањето на преработена храна
  Ненамерното зголемување или губење на тежината често може да биде знак за неурамнотежена исхрана. Јадењето премногу преработена храна и шеќер може да доведе до зголемување на телесната тежина, додека јадењето премалку или премалку или премалку храна богата со хранливи материи може да предизвика губење на тежината и недостаток на хранливи материи. Одржувањето урамнотежена исхрана со добра мешавина на протеини, масти и јаглехидрати е од суштинско значење за стабилно управување со тежината.

  Честите дигестивни проблеми како надуеност, запек или дијареа може да укажуваат на тоа дека вашата исхрана е нездрава. Недостатокот на влакна, прекумерното внесување на преработена храна и несоодветната хидратација се вообичаени причини за дигестивни проблеми. Диететските влакна се исклучително важни за здравјето на цревата, помагајќи при низа дигестивни проблеми и подобро целокупно здравје. Вклучувањето на цели зрна, овошје и зеленчук во вашата исхрана може значително да го подобри вашето дигестивно здравје.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img