More

  Силно невреме во Москва откорна стотици дрвја и усмрти две лица

  spot_img

  Руското Министерство за вонредни служби соопшти дека маж загинал во четвртокот во близина на паркот Дубки во северниот дел на Москва, кога налетите на ветерот со брзина од околу 18-23 метри во секунда откорнале дрво, кое потоа го здробило.

  Силна бура го зафати рускиот главен град во четвртокот попладне, носејќи силен дожд и ветрови кои откорнаа стотици дрвја и усмртија најмалку две лица, соопштија руските локални власти, објави The Moscow Times.

  Руското Министерство за вонредни состојби соопшти дека мажот починал во близина на паркот Дубки во северна Москва кога налетите на ветерот со брзина од околу 18-23 метри во секунда откорнале дрво, кое потоа го здробило.

  Државните медиуми подоцна објавија дека уште едно лице загинало за време на невремето, кое според метеоролозите било предизвикано од силен студен фронт, додека најмалку 10 други се повредени.

  Видеата споделени на социјалните мрежи покажаа дека луѓето во Москва трчаат за да се засолнат додека невремето ги зафати улиците на градот, фрлајќи остатоци на небото и поплавувајќи некои патишта. Други видеа покажаа дека торнадо се формира недалеку од главниот град на Русија.

  Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, во средата предупреди дека моќниот систем на бура се очекува да донесе силен дожд и силни ветрови – како и ретки торнада – во главниот град на Русија следниот ден.

  Властите подоцна издадоа предупредување за временски услови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img