More

  Силно невреме во Германија: Поплавен стадион, гаражи, патишта, откажани возови…

  spot_img

  Силно невреме во четвртокот погоди делови од Германија. Во Хамбург настана хаос откако сообраќајот запре.

  Бројни возила беа потопени, улиците беа под вода. На социјалните мрежи се споделуваат неверојатни видеа од поплавата од различни делови на Германија. На нив се прикажани возила кои „пливаат“ во вода, поплавен стадион, улици, подруми, гаражи…

  Противпожарната служба во Хамбург соопшти дека за само неколку часа имало повеќе од 600 интервенции, пренесува магазинот Феникс.

  Скршените гранки и паднатите дрвја предизвикаа застој во сообраќајот. Рутата на возот меѓу Хамбург и Бремен е затворена.

  Германската метеоролошка служба предупреди на невреме во северна Германија со обилни врнежи од дожд до 60 литри вода на метар квадратен.

  Во Дрезден, вработените во супермаркетот се чувствувале лошо откако супермаркетот бил погоден од гром.

  Жената и мажот се пожалиле на главоболки и гадење, соопштија пожарникарите.

  Удар на гром предизвика дефект во системот за ладење. Покрај тоа, по удар на гром низ супермаркетот се проширил хемиски мирис, чија причина не е јасна.

  Невреме со грмотевици во Северна Рајна-Вестфалија
  Според податоците на градот, за краток период наврнале и до 100 литри дожд на метар квадратен за време на силната бура во Детмолд во Северна Рајна Вестфалија. Над североисточниот дел на градот избувна невреме со огромна сила, се вели во соопштението.

  За споредба, Северна Рајна-Вестфалија забележала просечни 91 литри дожд на метар квадратен во текот на април – што е околу 50 отсто повеќе отколку во просечните години.

  Сојузниот автопат 239 е поплавен во должина од околу два километри. Водата на обиколницата била висока околу 60 сантиметри, изјави вечерта портпаролот на полицијата.

  Невреме во Тиријгија – удари на гром и поплави
  Во четвртокот вечерта силни грмотевици имаше и во делови на Тирингија. Сојузниот автопат А 281 кај Нојхаус е затворен поради поплави, изјави портпаролката на ситуациониот центар при Министерството за внатрешни работи во Ерфурт.Според одговорниот спасувачки контролен центар, противпожарната служба била распоредена во Гертаузен во југозападна Тирингија за да ги испумпува подрумите. По силниот дожд, делови од градот накратко останаа под вода бидејќи реката Херпф брзо се надобри. Ситуацијата повторно се смири“, беше кажано вечерта. Напладне гром удрил во полусамостојна куќа во Илменау (област Илм) и направила голема штета.

  Акции во Хесен и Хамбург – во прекин меѓуградскиот сообраќај
  Во областа Хесен во Херсфелд-Ротенбург, доброволната противпожарна служба одговори на повеќе од 200 мисии до раните вечерни часови. Претежно се работеше за полни подруми и поплавени улици. Во Хановер неколку паркови се затворени поради предупредувања за тешки временски услови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img