More

  Силна порака за израелскиот премиер од американскиот Сенат

  spot_img

  Водачот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, во четвртокот повика Израел да одржи нови избори, велејќи дека верува оти премиерот Бенјамин Нетанјаху го „изгубил патот“ и ризикувал да ја претвори земјата во параја со бомбардирањето на Газа и влошувањето на хуманитарна криза што ја предизвика, пишува Гардијан.

  Во забелешките од говорницата во Сенатот, Шумер рече дека има долготрајна врска со Нетанјаху, но верува дека „го изгубил патот дозволувајќи неговиот политички опстанок да има предност пред најдобрите интереси на Израел“.

  Истакнувајќи го вклучувањето на премиерот на екстремно десничарски функционери во неговата влада, Шумер рече дека Нетанјаху „е премногу подготвен да ја толерира цивилната жртва во Газа, која ја турка поддршката за Израел во светот на историски најниски нивоа. Израел не може да преживее ако стане парија“.

  Тој го прозва Нетанјаху, кој долго време се спротивставува на палестинската државност, како меѓу неколкуте пречки за решението за две држави што го поддржаа Соединетите држави, заедно со десничарските Израелци, Хамас и претседателот на палестинската управа, Махмуд Абас.

  – Ова се четирите пречки за мирот, и ако не успееме да ги надминеме, тогаш Израел, Западниот Брег и Газа ќе бидат заробени во истата насилна состојба што ја доживеаја во последните 75 години – рече Шумер.

  Тој додаде дека САД не можат да го диктираат исходот од изборите во Израел, но „треба да има нова дебата за иднината на Израел по 7 октомври“.

  Израелската владејачка партија Ликуд му одговори на Шумер бранејќи ја јавната поддршка на Нетанјаху и велејќи дека Израел „не е банана република“.

  „Спротивно на зборовите на Шумер, израелската јавност поддржува целосна победа над Хамас, отфрла какви било меѓународни диктати за формирање палестинска терористичка држава и се противи на враќањето на палестинската управа во Газа“, се вели во соопштението и се додава:

  „Од сенаторот Шумер се очекува да ја почитува избраната влада на Израел и да не ја поткопува. Ова е секогаш точно, а уште повеќе во време на војна“.

  Американскиот потпретседател, Камала Харис, Шумер и други пратеници се сретнаа минатата недела во Вашингтон со Бени Ганц, член на израелскиот воен кабинет и многу попопуларен ривал на Нетанјаху – посета што наиде на укор од израелскиот премиер.

  Во Белата куќа, портпаролот за национална безбедност, Џон Кирби, не ја коментираше изјавата на Шумер, велејќи дека администрацијата на Бајден се концентрира на постигнување договор за привремен прекин на огнот.

  – Знаеме дека лидерот Шумер силно се чувствува за ова и секако ќе му дозволиме да зборува за тоа и за неговите коментари – рече Кирби и додаде:

  – Ќе останеме фокусирани на тоа да се осигураме дека Израел го има она што му е потребно за да се брани, додека прави сè што може за да избегне цивилни жртви.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img