More

  Шведска испраќа делегација во Анкара за да разговара за членството во НАТО

  spot_img

  Шведска ќе испрати делегација на дипломати во Турција за да разговара за одлуката на скандинавската земја да поднесе барање за членство во НАТО.

  Шефот на шведската дипломатија Ен Линде потврди дека делегацијата наскоро ќе ја посети Анкара.

  Осврнувајќи се на реакцијата на Москва на барањето на Шведска за членство во НАТО, Линде рече дека Русија ширела кампањи за дезинформации дека Швеѓаните се нацисти.

  Шведската владејачка Социјалдемократска партија во неделата одлучи земјата да аплицира за членство во НАТО.

  Премиерката Магдалена Андерсон рече дека тоа ќе биде најдобрата одлука за безбедноста на Шведска.

  Во објава на Твитер, Линде го опиша потегот на нејзината партија како „историска одлука“.

  „Денеска, Социјалдемократската партија на Шведска донесе историска одлука да каже дека аплицира за членство во одбранбената алијанса на НАТО. „Руската инвазија на Украина ја влоши безбедносната ситуација за Шведска и Европа како целина“, рече Линде.

  Откако за ова прашање ќе се расправа во парламентот во понеделник, Шведска и Финска се очекува заеднички да аплицираат за членство во НАТО најдоцна до среда.

  Шведска не успеа да постигне договор со Турција на неделните разговори за очекуваната апликација на скандинавската земја за членство во НАТО, но најавено е дека ќе ги продолжи преговорите.

  Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, кој се состана со својата шведска колешка Линда во текот на викендот на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во германскиот главен град Берлин, рече дека Шведска и Финска отворено ја поддржуваат ПКК/ЈПГ, која Турција ја смета за терористичка.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img