More

  Што разговараше Путин со новиот претседател на Иран?

  spot_img

  Рускиот претседател, Владимир Путин, разговараше со новиот вршител на должноста претседател на Иран за да ги зацврсти блиските врски, пишува Би-Би-Си.

  Рускиот лидер, Владимир Путин, разговарал со новоименуваниот вршител на должноста претседател, Мохамад Мокбер, опишувајќи го претходниот починат претседател Раиси како „доверлив партнер“.

  Кремљ го потврдил телефонскиот разговор и рекол дека двете страни ја истакнале својата „заемна намера за дополнително зајакнување на руско-иранската интеракција“.

  Иран е важен воен сојузник на Русија откако Москва ја започна својата целосна инвазија на Украина во 2022 година.

  Претходно, Путин изрази сочувство откако се појави веста дека претседателот Раиси загинал во хеликоптерска несреќа. Тој го опиша Раиси како „вистински пријател на Русија“ и „извонреден политичар“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img