More

  Што по одговорот на Израел кон Иран? Таа на Твитер напиша: „Оваа епизода е завршена, но останува една закана“

  spot_img

  Во петокот наутро, беспилотни летала, за кои се верува дека биле испратени од Израел, погодија област во близина на аеродромот во иранскиот град Исфахан, на околу 400 километри јужно од Техеран.

  Бидејќи Израел вообичаено не ги потврдува или негира нападите зад кои очигледно стои, нападот утринава очигледно беше одговор на иранскиот напад минатата сабота, кога над 200 беспилотни летала и крстаречки и балистички ракети беа лансирани на израелска територија. Повеќето од нив не стигнале ниту до израелска почва бидејќи биле пресретнати од израелската воздушна одбрана со помош на воздухопловните сили на САД и Велика Британија.

  Се очекуваше одмазднички напад врз Иран, прашање беше само во колкава мера и со каква сила ќе се изврши. Судејќи според информациите од Иран, нападот бил ограничен и немало жртви.

  „Израел не простува ниту за ситни работи“
  Експертот за надворешна политика и ректор на Универзитетот ВЕРН во Загреб Влатко Цвртила вели дека нападот врз Иран бил очекуван и оти Израел, како што се очекувало, јавно не признал дека стои зад него, исто како што не го потврдил нападот на иранскиот конзулат во Дамаск што ја започна оваа епизода меѓу двата најголеми ривали на Блискиот Исток.

  „Реакцијата беше очекувана бидејќи Израел не простува ниту за ситни работи. Тие мораа да одговорат на иранскиот напад, единственото прашање беше каков одговор ќе биде тоа. Западните сојузници, пред се САД, кои учествуваа во одбраната на Израел од иранскиот напад, беа против секој поголем напад на територијата на Иран бидејќи тоа би значело ненадејна и голема ескалација на Блискиот Исток“, ни изјави Цвртила.

  Нападот изведен за да не ја премине црвената линија
  Тој додава дека на Израел всушност му преостануваат две опции. Првата, да се почека некое време и потоа да се изврши сајбер напад врз иранските нуклеарни постројки. Друга опција, вели тој, е онаа што се случи – да се изврши ограничен напад врз објекти вклучени во нуклеарната програма на Иран.
  можеби тој напад беше некакво предупредување. Тоа беше доведено до таква граница што не надминува т.н црвената линија, односно да не се принудува Иран да реагира“, истакна Цвртила.

  Со други зборови, пораките се испраќаат и примаат меѓусебно.

  „Доколку ова се заклучи, тогаш има некакво задоволство кај двете страни бидејќи е направено нешто што се очекуваше. Мислам дека имаше големо олеснување на Запад што заврши така како што заврши. Доколку односот меѓу Израел и Иран ескалира во поширок конфликт, не би биле вклучени само тие две земји, туку и многу други на Блискиот Исток. И знаеме колку таа област е важна за светската економија. Не само поради нафтата, туку и поради поморскиот транспорт меѓу исток и запад“, објасни Цвртила.

  Иран ќе ја забрза работата на нуклеарното оружје?
  По овој напад, вели тој, не се очекува дополнителна ескалација. Сепак, тој предупредува на една закана што може да произлезе од неа.

  „Се враќаме, релативно кажано, на вообичаените форми на ривалство меѓу Израел и Иран. Но, оваа епизода ќе влијае на нивните идни односи, како и на односот на Западот кон Иран, бидејќи (напаѓајќи го Израел) тој сепак ја премина границата што се очекуваше да не се премине. Покрај тоа, Иран може да ја искористи оваа ескалација за набрзина да ја заврши својата нуклеарна програма и да ја произведе својата прва нуклеарна бомба“, истакна Цвртила.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img