More

  Шпанците обезбедија пласман во осминафиналето на ЕУРО 2024

  spot_img

  Шпанија синоќа во Гелзенкирхен славеше минимална победа против Италија со 1-0 (0-0) во второто коло од групата Б на Европското фудбалско првенство. Со втората победа во групната фаза, Шпанците веќе обезбедија пласман во осминафиналето на ЕУРО 2024.

  Победничкиот гол за Шпанија всушност беше автоголот на Рикардо Калафиори во 55.

  Во првото коло двете селекции победија, Шпанија против Хрватска (3-0), а Италија против Албанија (2-1).

  Шпанија води на табелата со максимални 6 бодови, пред Италија (3), Албанија (1) и Хрватска (1).

  Во последното трето коло Шпанија ќе игра со Албанија, а Италија со Хрватска.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img