More

  Шпанскиот премиер останува на функцијата, нема да поднесе оставка

  spot_img

  Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска одлучи да остане на функцијата на која беше од летото 2018 година, иако претходно овој месец судија во Мадрид отвори истрага против неговата сопруга за можна корупција.

  Решив да продолжам, со уште посилна сила на чело на владата“, рече Санчез во говорот од владината зграда.

  Санчез (52), лидер на Шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ), во средата ги суспендираше сите должности за да „размисли“ пет дена дали вреди да остане на функцијата поради „лажни обвиненија“ и „напади врз неговата сопруга “.

  „Тие се обидуваат да ме скршат поради тоа што сум(…)“, рече тој.

  „Јас и мојата сопруга знаеме дека оваа дискредитирачка кампања нема да престане. Оваа злоупотреба ја трпиме 10 години“, додаде тој во својот говор. На новинарите не им беше дозволено да поставуваат прашања за време на обраќањето.

  На 16 април, судијата во Мадрид отвори истрага против Бегоња Гомез (49) врз основа на текстови објавени во онлајн весникот El Confidencial. Гомез е осомничен дека напишал препорака до приватни компании кои аплицирале на јавни тендери, а исто така и за односот со авиокомпанијата „Ер Европа“ во текот на 2020 година, додека таа авиокомпанија била спасена од владата со народни пари. Сопругата на Санчез е раководител на постдипломскиот курс за претприемништво на јавниот универзитет Комплутенсе во Мадрид. Истрагата треба да утврди дали имало конфликт на интереси.

  Апликацијата до судот ја достави синдикатот Манос Лимпијас (Чисти раце), кој ја обвинува владата за припадност на „екстремната десница“ и учество во „обидот за рушење на владата“.

  Санчез формираше малцинска левичарска партија пред шест месеци со парламентарна поддршка на сепаратистичките партии на Каталонија, Баскија и Галиција.

  Неговите ПСОЕ и партнерските партии ја обвинија опозициската десница во текот на викендот дека не ги признава изборните резултати.

  Државниот правобранител, кој беше назначен од кралот во 2022 година на предлог на владата на Санчез, побара завршување на истрагата минатата недела, наведувајќи дека „нема индиции за кривично дело“.

  Централно-десничарската опозициска Народна партија и Вокс побараа од Санчез да „одговори“ и „да изврши притисок врз судовите“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img