More

  Шпанија има намера да ја признае Палестина

  spot_img

  Шпанскиот премиер Педро Санчез во вторникот изјави за новинарите дека Шпанија ќе ја признае независноста на Палестина до јули, а дека и другите земји ќе го сторат истото во наредните месеци, објави шпанската новинска агенција ЕФЕ.

  Санчез е на блискоисточна турнеја, која ќе опфати посети на Јордан, Катар и Саудиска Арабија. Во текот на првиот ден, тој неформално разговараше во Аман со шпанските новинари, на кои им рече дека неговата левичарска влада има намера да ја признае Палестина во следните три месеци и дека наскоро може да се „создаде“ критична маса во рамките на Европската унија, така што дека и другите земји би го направиле истото.

  На 22 март, Санчез во Брисел разговараше со премиерите на Ирска, Словенија и Малта, кои најавија признавање на Палестина „кога ќе се појават попогодни околности“.

  Израел им порача на овие земји дека го „наградуваат тероризмот“ и дека тоа ќе ги намали шансите за преговори за ситуацијата во Појасот Газа.

  Во заедничката декларација во ноември, Европската унија и арапските држави изјавија дека единственото можно решение за конфликтот е со две меѓусебно признати соседни држави. Израел го отфрла тоа решение и продолжува со окупацијата на Западниот Брег и опсадата на Појасот Газа.

  Шпанија со месеци ја промовираше идејата за одржување меѓународна мировна конференција од која Израел и Палестина би ја напуштиле меѓународно признатата. Санчез претходно го понуди Мадрид како седиште на таа конференција. Палестина досега ја признаа 139 земји во светот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img