More

  Шолц со Кси Џинпинг за „праведен мир“ во Украина

  spot_img

  Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Пекинг изрази намера да разговара за „праведен мир“ во Украина со кинескиот претседател Си Џинпинг.

  „Мојот состанок со претседателот Кси ќе биде за тоа како можеме повеќе да придонесеме за праведен мир во Украина“, напиша Шолц на социјалната мрежа Х, додавајќи дека германската и кинеската влада имале интензивни размени по неговата претходна посета на Кина.

  Шолц се состанува со Кси на крајот од тридневната посета на Кина, која е трговски партнер број еден на Германија. Голема делегација од министри и шефови на компании е во Кина со Солац.

  Посетата доаѓа во време кога Кси Џинпинг, кој никогаш експлицитно не ја осудил руската војна против Украина, е цел на критики од Западот поради неговата блискост со Москва и рускиот претседател Владимир Путин.

  Посетата доаѓа и во време кога Европската унија ја обвинува Кина дека го преплавува европскиот пазар со евтини производи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img