More

  НБА шампиони и рекордери – Бостон Селтикс!

  spot_img

  Кошаркарите на Бостон Селтикс станаа шампиони во НБА по 18-ти пат во вторникот рано наутро по средноевропско време! Избраниците на Џо Мазула го совладаа Далас Маверикс со убедливи 106:88 во својот „Ти-Ди Гарден“ и со победа од 4-1 стигнаа до рекордна титула, само втора во 21 век.

  Интересно, поминаа точно 17 години откако зелените ја освоија 17-та титула во својата „Гарден“. Организацијата од Масачусетс сега и официјално е најуспешната во историјата на НБА, бидејќи го достигна врвот на „вечната листа“ по број на трофеи. Лос Анџелес Лејкерс е втор со 17 трофеи.

  Петтиот натпревар како шампион и лидер го одигра Џејсон Тејтум, кој мечот го заврши со 31 поен (11/24 од поле, 8/8 пенали), 8 скока и 11 асистенции.

  Сепак, МВП на финалната серија е неговиот долгогодишен соиграч Џејлен Браун. Во петтиот меч од серијата имаше 21 поен (7/23 од поле, 5/6 пенали), 8 скока и 6 асистенции. Тоа беше доволно за да го прегрне трофејот кој го носи името на легендарниот Бил Расел, кој минатата година му припадна на српскиот центар Никола Јокиќ. Браун, сопственик на најпрофитабилниот договор во историјата на кошарката (304 милиони долари за пет сезони), во последната серија забележа 20,8 поени, 5,4 скока и 5 асистенции по натпревар.

  Кај новите шампиони на овој меч се истакнаа Џру Холидеј со 15 поени и 11 скока, Дерик Вајт со 14 поени и 8 скока, како и Ал Хорфорд со по 9 поени и скокови.

  Во поразениот тим Лука Дончиќ се мачеше со 28 поени (12/25 од поле), 12 скока и 5 асистенции, заедно со 7 загубени топки. Кајри Ирвинг, како и во речиси целата финална серија, беше под своето ниво против својот поранешен клуб каде дефинитивно не е фаворит. Контроверзниот гард натпреварот го заврши со 15 поени (5/16 од поле) и 9 асистенции. Џош Грин беше трет најефикасен стрелец кај Тексас со 14 поени.

  Кога станува збор за петтиот натпревар од серијата и последниот во 78-та сезона во историјата на НБА – немаше резултатска драма. Сосема е јасно дека Бостон ја „пушти ногата од гас“ во четвртиот натпревар, кога го претрпе третиот најубедлив пораз во историјата на НБА финалето во Далас. Момците на Мазула не сакаа да ја пропуштат можноста да слават пред своите навивачи.

  На полувремето домашните имаа 21 поен предност по втората тројка во оваа серија, која Пејтон Причард ја погоди од половина терен со звукот на сирената. Публиката беше во екстаза, а се чини дека најголеми овации доби Кристапс Порзингис, кој поради повреда ги пропушти третиот и четвртиот натпревар од серијата, но во петтиот се врати со ограничена минутажа.

  Тоа беше врв на една ера за Селтикси, која трае од 2016 и 2017 година, кога Браун и Тејтум беа избрани во два последователни драфтови. Поточно, може да се каже дека целата кампања за титулата трае од 2013 година и големата трговија со Бруклин Нетс, кога клубот го напуштија „иконите“ Пол Пирс и Кевин Гарнет, а местото беше отворено за обнова. тимот и изготвување на двата „Џеј“.

  Од тој период до денес, тимот имаше бројни успешни кампањи во НБА плеј-офот, а во 2022 година стигна до големото финале, каде беа запрени од Голден Стејт Вориорс. Поранешниот тренер Бред Стивенс стана генерален директор на тимот по заминувањето на Дени Ајнџ, а големиот пресврт се случи во 2022 година кога по голем скандал беше суспендиран, па на негово место дојде Име Удока. Може да се каже дека Џо Мазула го замени на идеален начин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img