More

  Шест знаци дека ви недостасува еден од клучните витамини

  spot_img

  Екстремниот замор е само еден од симптомите што може да се појават со недостаток на витамин Б12, според д-р Жастин Батлер.На луѓето им требаат 50 микрограми витамин Б12 дневно, а оние кои имаат недостаток на оваа хранлива материја може да искусат одредени симптоми.

  „Екстремниот замор, недостаток на енергија, мускулна слабост, пецкање, депресија и когнитивни проблеми, како што се слаба меморија, разбирање и расудување, може да бидат знак за недостаток на витамин Б12“, вели д-р Батлер.

  Витаминот Б12 го произведуваат бактериите кои се наоѓаат во почвата, па најлесен начин да го добиете е со јадење неизмиена храна, што не е опција за повеќето. Затоа денес најчесто се добива од збогатена храна или додатоци во исхраната, пишува Индекс.

  „Може да се добие со конзумирање екстракт од квасец и снегулки, млека од растително потекло, вегански јогурти и десерти збогатени со витамин Б12“, додаде таа.

  Витаминот Б12 му помага на телото да одржува здрави нервни клетки и помага во производството на ДНК. Исто така, д-р Батлер забележува дека витаминот Б12 „тесно соработува со фолната киселина, создава црвени крвни зрнца, му помага на железото да работи подобро во телото и произведува соединение вклучено во имунолошката функција и расположението“.

  Има последици од долгорочно ниско ниво на витамин Б12, како што се покачени нивоа на аминокиселината хомоцистеин во крвта. Зголеменото ниво на хомоцистеин во крвта е поврзано со срцеви заболувања. Ако сте загрижени за вашето ниво на витамин Б12 и се сомневате дека имате недостаток, контактирајте со вашиот лекар за совет.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img