More

  Шест навики за кои е докажано дека го скратуваат животниот век на луѓето

  spot_img

  Бројни навики кои ги има секој од нас, барем некои од нив.

  На листата на нездрави навики за кои е докажано дека го зголемуваат ризикот од прерана смрт треба да се вклучат и седентарен начин на живот, како и недоволно квалитетен сон, заклучија истражувачите од Универзитетот во Сиднеј.

  Како што пренесува „Хафингтон пост“, истражувањето спроведено на оваа тема покажало дека одредени животни навики буквално го скратуваат животот.

  Покрај лошото седење и спиење, други навики кои придонесуваат за пократок животен век се пушењето, прекумерното консумирање алкохолни пијалоци, нездравата исхрана и недоволното вежбање, односно физичката неактивност.

  Истражувачите проучувале 230.000 возрасни лица постари од 45 години во текот на шест години и заклучиле дека оние кои покажале ризични однесувања како што се пушење, пиење алкохол, физичка неактивност, лоша исхрана, долго седење и недоволно спиење имале поголем ризик од рана смрт од оние. кој не.чии животи не вклучиле ништо од наведеното, пренесува Index.hr.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img