More

  Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто не можеше да слета во Сараево поради магла, ја продолжи средбата со Додик во Бања Лука

  spot_img

  Министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Елмедин Конаковиќ, претпладнево требаше да се сретне со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој ја предводи делегацијата на неговата земја во официјална посета на Босна и Херцеговина. Сепак, плановите на Сијарт мораше да се сменат, бидејќи тој не можеше да слета на аеродромот во Сараево поради маглата.

  Шефот на унгарската дипломатија на тој начин наместо во Сараево, отиде во Бањалука.

  Ќе има средба со претседателот на РС, Милорад Додик, која требаше да се одржи денеска во Источно Сараево.

  Инаку, унгарскиот министер и делегацијата во Сараево требаше да бидат пречекани во зградата на Министерството за надворешни работи во 08:50 часот.

  По средбите на Конаковиќ со унгарската делегација, требаше да се случи потпишувањето на Акциониот план за приоритетна поддршка на Министерството за надворешни работи и трговија на Унгарија на Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина на патот кон европската интеграција на БиХ. .

  Според неофицијални информации, средбата меѓу Конаковиќ и Сијарт треба да се случи денеска во периодот од 13 до 14 часот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img