More

  Предложен едномесечен притвор за Адин Мемиќ, осомничен дека рани двајца млади момчиња во кафуле во центарот на Сараево

  spot_img

  Вршителот на должноста обвинител на Обвинителството на Кантонот Сараево му предложи на Кантоналниот суд во Сараево на осомничениот Адин Мемиќ да му биде одреден еден месец притвор за кривично дело убиство во обид.

  Притворот е предложен поради опасност осомничениот да влијае врз сведоци, да сокрие докази и поради опасност од повторување на кривичното дело.

  Да потсетиме, тој е осомничен дека пукал во двајца негови врсници, млади момчиња родени 2001 година, во сараевското кафуле „Que pasa?“.

  Едниот од младите се здобил со полесни повреди на раката, другиот се здобил со повреди опасни по живот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img