More

  Шефот на Мерцедес ја призна грешката: „Во наредните години ќе ги има и двете

  spot_img

  Мерцедес ги коригираше сопствените планови во однос на електромобилноста. Што значи ова за иднината на автомобилите? А што е со планираната зелена транзиција во секторот патен транспорт?

  Целта беше амбициозна: Mercedes-Benz планираше да произведува само е-автомобили од 2030 година, а веќе во следната година германскиот производител планираше да продаде ист број чисти е-автомобили и plug-in хибриди како оние возила во кои класичната внатрешна мотор со согорување, пишува Дојче веле.

  Но, Мерцедес е многу далеку од постигнување на таа цел. Стратегијата „Само електрични“ веќе беше лично „погребана“ од шефот на Мерцедес Ола Калениус во февруари оваа година, а компанијата од Штутгарт исто така го суспендираше воспоставувањето на нова платформа само за електрични возила.

  „Во наредните години ќе ги има и двете: електрични автомобили и ултра модерни електрифицирани модели со внатрешно согорување. И ако побарувачката е доволно висока, ќе има длабоко во 2030-тите“, рече Келениус пред две недели на Генералното собрание на компанијата – и со тоа уште еднаш јавно ја призна можеби најголемата погрешна пресметка во поновата историја на Мерцедес.

  Имено, бројките на продадени електрични возила стагнираат. Уделот на целосно електрични автомобили во вкупниот број регистрирани нови возила во првиот квартал од годинава во Мерцедес е околу десет проценти – исто како и лани. Со хибридите, е-автомобилите во Mercedes имаат удел од околу 10% во глобалниот биланс, што е многу далеку од прокламираната цел (50%) до 2025 година.

  Амбициозен, но скап проект
  И ова има последици: компанијата го запре развојот на нова платформа за електрични возила. Во автомобилската индустрија, платформите се нешто како градежни комплети, во кои се создаваат нови автомобили. Досега платформите за електрични возила и класичните модели со внатрешно согорување беа исти – без разлика дали се бензински, дизел, електрични модели или хибриди, се се работеше на иста подвижна лента, основната конструкција беше иста за сите модели. , а во зависност од типот на возилото, во нив е вграден соодветен погон.

  Платформата „MB.EA-Large“ требаше да го промени тоа: за прв пат требаше да овозможи дури и големи луксузни модели да се склопуваат од темел во верзија со е-мотор и тоа со зголемување на ефикасноста, на пример во доменот на подобра, посилна батерија. Тоа беше амбициозен проект, инвестиција во иднината на компанијата – но и скап проект. Премногу скапо за сегашните податоци за (слабата) продажба на електрични модели.

  За јавниот медиумски сервис SWR од Mercedes беше потврдено дека компанијата и во иднина сака да инвестира во е-мобилност. Во моментов, како што е официјално соопштено, под знак прашање е само споменатата платформа, но не и е-автомобилите како такви. Како што е потврдено, Mercedes ќе продолжи со понатамошен развој на батерии, мотори или софтвер.

  Тренд во автомобилската индустрија
  Всушност, Mercedes само го следи трендот што преовладува во автомобилската индустрија. Дури и BMW, по сопствено признание, не се откажува од моторите со внатрешно согорување, слична е ситуацијата и со VW. И ова и покрај фактот што бројките на Volkswagen (продадени возила) се значително подобри од оние на Mercedes. Дали е загрозен крајот на планираната зелена транзиција во секторот за е-мобилност?

  Производителите на автомобили реагираат само на желбите на клиентите, вели автомобилскиот експерт Фердинанд Дуденхофер во интервју за tagesschau.de. А клиентите во моментов се несигурни, и тоа многу – поради политичките акции, вели тој. „Има многу негативни пораки кои доаѓаат од политичкиот домен, поради овие пораки клиентите станаа повнимателни“, вели Дуденхофер.

  Како пример, тој го наведува наглото суспендирање на субвенциите за е-автомобили од федералната влада пред Божиќ минатата година. Односно, медиумската помпа што уследи по најавата на шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, дека треба да се преиспита веќе донесената забрана за продажба на бензински и дизел мотори од 2035 година во Европската унија. Сето тоа негативно се одразува на продажбата на е-возила, додава германскиот експерт.

  А дополнително, во автомобилската индустрија владее неизвесност поради заканувачкиот трговски конфликт со Кина. САД веќе воведоа казнени тарифи од 100% за е-возилата од Кина, поради можно нарушување на пазарната конкуренција. Во ЕУ има се погласни барања да се следи примерот на Американците. Експертите, од друга страна, предупредуваат на можноста за таканаречена „спирала на казнени тарифи“: доколку Кина воведе и специјални царини, тоа би можело да има значителни последици за германските производители на автомобили. Кина е можеби најважниот единствен пазар во моментов – особено во секторот за електромобилност.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img