More

  Шефот на H&M поднесе оставка

  spot_img

  Извршниот директор на H&M Хелена Хелмерсон денеска објави дека се повлекува од функцијата. Цените на акциите на шведската компанија нагло паднаа откако компанијата објави помала од очекуваната добивка во четвртиот квартал.

  Хелмерсон, кој помина четири години на чело на компанијата и рече дека работата е „многу напорна“, ќе биде заменет со Даниел Ервер, кој работеше за компанијата 18 години на различни позиции, од кои последната беше раководење со H&M. брендирање, пишува Индекс.

  Акциите на групата паднаа за девет отсто на Стокхолмската берза по најавата за оставка на Хелмерсон. Шведската групација, вториот најголем синџир на малопродажба на облека во светот по сопственикот на Зара, Индитекс, објави нето добивка од 840 милиони долари во 2023 година, што е зголемување за 2,5 пати во споредба со претходната година.

  Добри резултати, но помалку од очекуваното
  „Нашата работа за подобрување на синџирот на снабдување и тековната нормализирање на надворешните фактори кои влијаат на трошоците за набавка резултираа со посилна бруто маржа“, се вели во соопштението на H&M.

  „За многу потрошувачи годината беше одбележана со помала куповна моќ поради високата инфлација и високите каматни стапки. И покрај тоа, нашата нето-продажба на споредливи пазари се зголеми во однос на 2022 година“, се вели во соопштението.

  Нето-продажбите се зголемија за шест отсто во целата година на 236 милијарди круни. Но, во четвртиот квартал, модниот гигант извести за четири отсто пад на нето-продажбата во локални валути.

  Нето добивката на H&M во четвртиот квартал достигна 1,58 милијарди шведски круни, во споредба со нето загубата од 864 милиони SEK една година порано. Но, според истражувањето на Блумберг, тоа е далеку под очекувањата на аналитичарите за профит од 3,12 милијарди круни.

  Скапо повлекување од Русија
  Оперативниот профит за годината се зголеми повеќе од двојно на 14,5 милијарди круни, што одговара на оперативната маржа која речиси двојно се зголеми во текот на периодот, од 3,2 на 6,2 отсто. Фискалната година на компанијата трае од декември до ноември.

  Повлекувањето од Русија во 2022 година по рускиот напад на Украина и програмата за намалување на трошоците ја чинеа компанијата речиси 2,6 милијарди круни.

  Групата, која покрај H&M вклучува брендови како COS, Arket, & Other Stories и Monki, рече дека гледа „добри услови за континуиран профитабилен и одржлив раст во 2024 година“.

  Тој рече дека има за цел „да ја зголеми продажбата за 10-15 проценти годишно со континуирана висока профитабилност“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img