More

  Северна Кореја тестираше подводни нуклеарни беспилотни летала

  spot_img

  Северна Кореја изврши тестирање на својот подводен систем за нуклеарно оружје во знак на протест против овонеделните заеднички воени вежби на Јужна Кореја, САД и Јапонија, објави во петок државната новинска агенција KCNA.

  Тестот на системот „Хаил-5-23“, како што Северна Кореја ги нарече своите подводни беспилотни летала со нуклеарно способни, беше спроведено од Министерството за одбрана во водите крај нејзиниот источен брег, се вели во извештајот, но не се наведува датум.

  Неименуван портпарол на министерството ги обвини Соединетите Држави, Јужна Кореја и Јапонија дека „полуделе“ со воените вежби, предупредувајќи на „катастрофални последици“.

  Редовни вежби
  Морнариците на трите земји ја одржаа својата тридневна редовна вежба до среда, заедно со американскиот носач на авиони Карл Винсон, како дел од напорите за подобрување на нивните одговори на растечките нуклеарни и ракетни закани на Пјонгјанг.

  „Позицијата на нашата војска во борбата против подводното нуклеарно оружје е дополнително заокружена, а нејзините различни поморски и подводни акции за одговор ќе продолжат да ги одвраќаат непријателските воени маневри на морнарицата на САД и нивните сојузници“, портпаролот на севернокорејската Се вели во соопштението на Министерството, според КЦНА.

  Севернокорејската државна телевизија емитуваше претходни тестови со атмосферски експлозии, кои беа следени од американските и јужнокорејските власти, но пријавеното подводно оружје не е независно потврдено.

  Наречен „Хаил“, што значи цунами, новиот систем за беспилотни летала, наводно, првпат бил тестиран во март 2023 година, а државните медиуми објавија дека имал намера да изврши скришум напади во непријателските води и да ги уништи поморските ударни групи и главните оперативни пристаништа со создавање голем радиоактивен бран. преку подводна експлозија.

  Најновиот подводен тест
  Неколку дена пред објавувањето на најновото подводно тестирање, Северна Кореја истрела нова хиперсонична ракета со среден дострел на цврсто гориво, која Вашингтон, Сеул и Токио ја осудија како сериозно кршење на резолуциите на Советот за безбедност на ОН.

  Нуклеарните претставници на трите сојузници се собраа во четвртокот во Сеул, исто така, осудувајќи ја трговијата со оружје на Пјонгјанг со Русија и непријателската реторика, токму кога министерот за надворешни работи на Северна Кореја ја посети Москва и се сретна со претседателот Владимир Путин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img